Marsz ku czci dzieci wojny, sybiraków, dzieci katyńskich, pionierów, żołnierzy wyklętych, ofiar faszyzmu i komunizmu odbył się 9 maja w Gorzowie Wielkopolskim.
Cmentarz wygnańców polskich w Tengeru przypomina o 5 tysiącach Sybiraków, którzy po sowieckich łagrach znaleźli w Tanzanii tymczasowy dom. Edward Wójtowicz opiekował się tym miejscem przez ponad 40 lat. „Zostałem tu tylko ja” – mówił podczas naszego spotkania w lutym. Odszedł 18 marca. Pozostała pamięć.
Poczta Polska chce sprzedać znany krakowski zabytek. XIX-wieczny pałac rodziny Wołodkowiczów chętni będą mogli kupić lub wynająć na początku drugiego kwartału.
Nasze badania to praca ratunkowa. Trzeba ocalić wspomnienia Sybiraków, póki z nami są - mówi dr Hubert Chudzio, dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie.
- Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nie tylko jest świadkiem historii, ale ma także szczególne zasługi w upamiętnianiu najnowszych dziejów Polski - podkreśla dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.
Na Ukrainie, Litwie, Białorusi na pomoc rodaków czeka ok. 120 kombatantów oraz ich rodziny. Wsparcie musi też dotrzeć do Polaków mieszkających w Mołdawii.
Pamiątki związane z powstańcem styczniowym i Sybirakiem św. Rafałem Kalinowskim i niepokazywaną wcześniej korespondencję Karola Wojtyły będzie można oglądać w muzeum, które w czwartek zostanie otwarte przy klasztorze oo. karmelitów w Czernej k. Krzeszowic w Małopolsce.
Sybiracy nie zamierzają odpuścić sprawy uchwalenia odszkodowań za lata zsyłek na nieludzkiej ziemi; wystosowali w tej sprawie apel do premiera, informuje "Nasz Dziennik".
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07