W Koszalinie rozpoczęło się Forum o Kościele
Po Mszy św. odbyła się modlitwa uwielbienia wyrażona śpiewem i tańcem. Katarzyna Matejek /Foto Gość

W Koszalinie rozpoczęło się Forum o Kościele

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

GOSC.PL

publikacja 09.06.2023 21:30

Pierwszych odpowiedzi na pytanie: "Po co mi Kościół?" udzielił bp Zbigniew Zieliński.

W koszalińskim kościele pw. Ducha Świętego 9 i 10 czerwca odbywa się dwudniowe Forum o Kościele. Pytanie "Po co mi Kościół?" stawiają organizatorzy wydarzenia: Katolicka Odnowa w Duchu Świętym i wspólnoty charyzmatyczne z Koszalina.

Pierwszych odpowiedzi na pytanie tytułowe udzielił – podczas Mszy św. rozpoczynającej forum – przewodzący zgromadzeniu liturgicznemu bp Zbigniew Zieliński.

– To pytanie jest bardzo cenne głównie z tego powodu, że dzisiaj dominuje narracja o Kościele formułowana i wypowiadana przez ludzi, którzy albo w Kościele nie są, albo go nie rozumieją, albo nie kochają czy wręcz marzą, "by Kościół jutro zniknął" – przytoczył biskup w homilii jedną z medialnych wypowiedzi. – Socjologiczne, dominujące w tej narracji podejście do Kościoła, wydaje się z jednej strony ważne, bo trzeba znać statystyki, one sporo mówią, ale może być też wyjątkowo mylące.

Biskup Zieliński przestrzegał, by nie wpaść w zasadzkę sposobu myślenia ludzi, którym Kościół nie jest bliski i nie poddawać się ich opinii. Raczej polecił zadać sobie pytanie o to, kto pyta: "Po co mi Kościół?" – czy to ktoś, kto jest w Kościele i chce zgłębić jego rozumienie, czy też ktoś siedzący z boku albo co gorsza kpiący z Kościoła.

Członków wspólnot charyzmatycznych hierarcha uznał odpowiedzialnymi za widoczne dla ludzi oblicze Kościoła, w tym dla tych, którzy są na jego obrzeżach, a nawet poza nim. – By móc dać innym to, co się samemu posiada, najpierw trzeba, byśmy odpowiedzieli sami sobie, kim dla mnie jest Kościół i kim ja jestem dla niego. Nie można nauczyć innych miłości do Kościoła, samemu go nie kochając, a tylko w nim będąc. Nie można nauczyć innych rozumienia Kościoła, samemu podchodząc do niego bezmyślnie. Ludzi szukających wiary, a niemających łaski wiary, nie można przekonać do Kościoła jako sakramentu i daru Bożej miłości, mówiąc o tym bez wiary. Dlatego tak istotne są świadectwa ludzi, którzy Kościół odkrywają – stwierdził pasterz diecezji.

Wskazując na opinie mieszkańców Pomorza Środkowego o sobie jako społeczności wciąż niezakorzenionej, a tym samym traktującej tę autorefleksję jako usprawiedliwienie dla bierności w kwestiach wiary, moralności, tradycji, biskup docenił tych katolików, którzy dokładają starań, by własną i wspólnotową wiarę budować.

– Jest spora grupa ludzi, którzy mówiąc o tym, że są z różnych stron, uznają w tym bogactwo i zachętę do tego, żeby się ze sobą spajać. Tych chciałem dzisiaj w szczególny sposób zauważyć i im za tę niezwykłą pracę, tę duchową robotę, podziękować. Bo właśnie to, że jesteśmy z różnych stron, że przybyliśmy do miejsca, które nas jednoczy, jeszcze bardziej przynagla nas, by do miłości się nie przyzwyczaić, co zdarza się tym, którzy żyją w jednym miejscu z dziada pradziada. Zatem to przemieszanie może być niezwykłym darem, o ile zechcemy z tego skorzystać. A w tym ogromną rolę może odegrać szukanie wspólnoty w Kościele – powiedział bp Zieliński, wskazując na jednoczący wierzących dar i charakter Eucharystii, także w odniesieniu do ruchów i wspólnot w Kościele różniących się nierzadko w formie przeżywania wiary.

Pochylając się nad dramatami, zranieniami czy poczuciem bezsensu współczesnego człowieka, biskup ukazał Kościół jako miejsce, w którym człowiek ten może znaleźć ukojenie, uzdrowienie i ważne odpowiedzi.

– To właśnie tu dla wielu ludzi jest szansa, by odkryć, że oni też mogą mieć tutaj swój dom. Człowiek przeorany, pokiereszowany, wyniszczony, pocięty przez współczesny świat fałszywymi obietnicami zysku, awansu i wyrzucony na bruk, właśnie w Kościele może dom odnaleźć – stwierdził bp Zieliński. – Jest w Kościele miejsce dla każdego, kto chce zmienić drogi swego życia.

W dalszej części pierwszego dnia Forum o Kościele znalazły się modlitwa uwielbienia i adoracja. W sobotę gościem spotkania będzie o. Remigiusz Recław. Plan całego forum dostępny jest TUTAJ. Wstęp wolny. Wydarzenie transmitują Dobre Media.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.