Zełenski po rozmowie z Xi Jinpingiem: nie może być pokoju kosztem terytorium
Wołodymyr Zełeński. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Zełenski po rozmowie z Xi Jinpingiem: nie może być pokoju kosztem terytorium

PAP

publikacja 26.04.2023 18:54

Nie może być żadnego pokoju kosztem terytorialnych kompromisów - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem. Przywódcy rozmawiali ze sobą po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zełenski poinformował, że podczas godzinnej rozmowy z Xi omówiono "pełen zakres aktualnych spraw w dwustronnych stosunkach". "Szczególną uwagę poświęcono też sposobom możliwej współpracy w celu zaprowadzenia sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy" - przekazał Zełenski w mediach społecznościowych.

"Nikt nie chce pokoju bardziej od ukraińskiego narodu. Jesteśmy na swojej ziemi i walczymy o naszą przyszłość, realizując nasze integralne prawo do samoobrony" - kontynuował szef ukraińskiego państwa.

Zobacz też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco

Czytaj też:  Myśliwce Niemiec i Wielkiej Brytanii przechwyciły trzy rosyjskie samoloty zwiadowcze nad Bałtykiem

Jak dodał, "pokój ma być sprawiedliwy i trwały, oparty o zasady międzynarodowego prawa i poszanowanie Karty Narodów Zjednoczonych".

"Nie może być żadnego pokoju kosztem terytorialnych kompromisów. Integralność terytorialna Ukrainy ma być przywrócona w granicach 1991 roku" - podkreślił.

Jak zaznaczył Zełenski, przed rosyjską inwazją Chiny były głównym partnerem handlowym Ukrainy. Wyraził nadzieję, że środowa rozmowa "da silny impuls do przywrócenia, utrzymania i rozwoju tej dynamiki na wszystkich poziomach". (https://t.me/V_Zelenskiy_official/6006)

Według agencji AP, która powołuje się na chińskie media państwowe, Xi miał w czasie rozmowy wezwać do negocjacji pomiędzy Ukrainą i Rosją, a także ostrzec, że "w wojnie jądrowej nie ma zwycięzców". Chiński przywódca zapowiedział też, że specjalny wysłannik Chin odwiedzi Ukrainę, aby rozmawiać o sposobach rozwiązania konfliktu z Rosją.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.