publikacja 20.02.2023 12:48
Materiały duszpasterskie, modlitwy i świadectwa, a także facebookowy profil, gromadzący inicjatywy dotyczące osób zranionych seksualnie w Kościele, to nowa propozycja prowadzona pod patronatem Fundacji św. Józefa.
Strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl powstała, aby gromadzić w jednym miejscu lokalne i ogólnopolskie inicjatywy, będące wyrazem wsparcia i solidarności z osobami skrzywdzonymi seksualnie w Kościele. Na stronie zgromadzone zostały też teksty modlitw, które można wykorzystać przy okazji Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, czy innych nabożeństwach w intencji Zranionych.
Ważną częścią strony są świadectwa osób skrzywdzonych. Znaleźć można także interaktywną mapę, która zawiera dane kontaktowe do wszystkich polskich duszpasterzy osób zranionych oraz do sióstr, gotowych im towarzyszyć. Informacje o ważnych wydarzeniach i formach wsparcia publikowane są także na profilu www.facebook.com/WspolnotaZeZranionymi
Strona prowadzona jest we współpracy z przedstawicielami duszpasterzy osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnych w Kościele. Twórcy zachęcają do współtworzenia strony przez nadsyłanie materiałów, modlitw lub refleksji osób zranionych oraz im towarzyszących.
W pierwszy piątek Wielkiego Postu już po raz 7. Kościół w Polsce obchodzi Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. W parafiach i wspólnotach kościelnych odprawiane są wówczas nabożeństwa drogi krzyżowej i Msze święte w intencji osób skrzywdzonych. Pomocą są zamieszczone na stronie wspolnotazezranionymi.pl materiały duszpasterskie, opracowane m.in. przez osoby skrzywdzone. Tegoroczne rozważania drogi krzyżowej przygotował skrzywdzony w młodości przez duchownego o. Tarsycjusz Krasucki OFM.
Zobacz też: Aby nie krzywdził innych
Modlitwa i pokuta to nie jedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. Właśnie czas wokół Dnia modlitwy i pokuty to dobra okazja do głębszej dyskusji i refleksji nad skutecznymi mechanizmami prewencji oraz efektywnymi strukturami pomocy osobom skrzywdzonym.
Na te kwestie zwraca uwagę kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07