Pierwsza poradnia dla młodych pacjentów onkologicznych
To pierwsza poradnia w Polsce stworzona dla tej grupie wiekowej. Tomasz Narodowski /NIO Gliwice

Pierwsza poradnia dla młodych pacjentów onkologicznych

mf /PAP

GOSC.PL

publikacja 09.01.2023 12:29

Placówka otwarta została w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach z myślą o pacjentach, którzy jako dzieci zachorowali na nowotwór złośliwy.

Poradnia Onkologiczna dla Młodych Dorosłych ma ułatwić dostęp do opieki onkologicznej pacjentom, którzy byli diagnozowani i leczeni w dziecięcych oddziałach, a jak zauważają specjaliści, nie zawsze są płynnie przekazywani do ośrodków dla dorosłych.

Przeznaczona jest dla pacjentów w wieku 18-39 lat. Mogą być kierowani przez lekarzy prowadzących z oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej albo sami zapisać się na wizytę.

Poradnia powstała z inicjatywy dyrektora gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii prof. Krzysztofa Skłodowskiego, który jest konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej, oraz rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasza Szczepańskiego, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz śląskiego konsultanta wojewódzkiego w tej dziedzinie.

Poradnia działa w strukturze Zakładu Radioterapii. – Odbywają się w niej wizyty kontrolne, których celem jest monitorowanie stanu zdrowia, m.in. późnych powikłań zastosowanego leczenia onkologicznego, a także profilaktyka nowotworowa. Zajmuje się tym zespół, w którego skład wchodzą: onkolodzy kliniczni i radioterapeuci, hematolodzy, endokrynolodzy, kardiolodzy, neurolog, ginekolog, laryngolog, okulista, neurologopeda i psycholog – wyjaśnia lek. med. Katarzyna Drosik-Rutowicz z I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii NIO w Gliwicach.

Zwraca uwagę, że nowotwory złośliwe u młodzieży i młodych dorosłych są coraz częściej uznawane za odrębne jednostki chorobowe ze względu na specyficzne cechy obserwowane w tej grupie wiekowej, odróżniające je zarówno od typowych nowotworów pediatrycznych, jak i postaci stwierdzanych u dorosłych.

W razie konieczności kontynuacji leczenia onkologicznego lub rozpoznania progresji choroby, pacjent leczony jest w Zakładzie Radioterapii lub w odpowiedniej klinice narządowej Narodowego Instytutu Onkologii.

Termin wizyty trzeba uzgodnić telefonicznie z koordynator Agnieszką Szczyrbą (tel. 784 981 893, od poniedziałku do piątku w godzi. 8.00–14.30). W sytuacji, gdy pacjent jest przekazywany przez ośrodek pediatryczny, konieczne jest ustalenie pierwszej wizyty co najmniej miesiąc przed ukończeniem przez niego 18. roku życia.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.