Miasteczko Śląskie: 30-lecie fundacji wspierającej chore dzieci
Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki Tomasz Gołąb /Foto Gość

Miasteczko Śląskie: 30-lecie fundacji wspierającej chore dzieci

Brak komentarzy: 0

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / KAI / Radio eM

publikacja 10.12.2022 08:51

W Miasteczku Śląskim świętowano 30-lecie Fundacji na rzecz dzieci „Miasteczko Śląskie”. Elementem obchodów jubileuszu była msza św. w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim. Liturgii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup przypomniał, że ta msza święta jest dziękczynieniem za powstanie  30 lat temu w Miasteczku Śląskim Fundacji na rzecz dzieci „Miasteczko Śląskie”. ‒ Jesteśmy wdzięczni założycielom i wszystkim, którzy wspomagali działalność fundacji, która w centrum swojej działalności postawiła dziecko miejscowe, zagrożone przez działalność Huty Cynku ‒ powiedział.

Jak zauważył, nie było to jedyne miejsce na Górnym Śląsku, gdzie życie ludzie było zagrożone poprzez działalność przemysłową. Jej priorytetem w okresie PRL-u była produkcja, za każdą cenę; za cenę degradacji człowieka, dziecka i przyrody, środowiska naturalnego.

Potwierdził, że skutki tej polityki były i są odczuwalne także Katowicach. W tym miejscu przypomniał działającą w latach 1973-1981 panią dr Jolantę Wadowską-Król, która uratowała przed zachorowaniem bądź śmiercią na ołowicę setki śląskich dzieci. ‒ Jako pierwsza odkryła tę chorobę u pacjentów mieszkających w sąsiedztwie Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”. Jak wykazała, normy skażenia były tam przekroczone 100-krotnie ‒ mówił abp Skworc.

Zachęcał obecnych do troski o środowisko naturalne. ‒ Nie wolno nam dziś w dobie energetycznego kryzysu wracać do starych ekologicznych grzechów; czy wręcz do nich zachęcać. Trzeba czynić ekologiczny rachunek sumienia ‒ wzywał powołując się na encyklikę ‘Laudato si’ papieża Franciszka i przykazanie ‘nie zabijaj!’. Polecił zastanowić się, czy ogrzewając swoje mieszkanie czy dom, nie przyczyniamy się do „małych katastrof ekologicznych”. ‒ Musimy mieć świadomość, że zatruwane środowisko naturalne wystawi nam za to rachunek ‒ ostrzegał.

Z drugiej strony ukazywał, że wielu mieszkańców województwa śląskiego doświadcza już energetycznego ubóstwa. Dlatego – jak zaznaczał ‒ właściwe są programy wsparcia od rządu, lokalnych samorządów, Caritas a nade wszystko nasza solidarność.

Arcybiskup wspominał przeszłość i mówił, że Górny Śląsk uporał się z przemysłowym zanieczyszczeniem powietrza. Zauważał, że poprawiła się jakość życia mieszkańców województwa śląskiego. ‒ Wydaje się, czas najwyższy, abyśmy wspólnie uporali się z problemem zanieczyszczenia powietrza ‒ zachęcał.

Jako dobry przykład ukazywał Fundację na rzecz dzieci „Miasteczko Śląskie”. Dziękował Hucie Cynku w Miasteczku Śląskim, która ‒ świadoma swej nagannej działalności w przeszłości ‒ po modernizacji od lat wspomaga działalność Fundacji, aby przez nią wspierać poszkodowane dzieci i ich rodziny.

Zwracając się do władz Fundacji, dziękował za jej szeroką działalność i całą „litanię sposobów realizacji celów statutowych.” ‒ Właściwe jest to integralne patrzenie na potrzebujące pomocy dziecko, co służy jego wszechstronnemu rozwojowi, fizycznemu i duchowemu ‒ podkreślał.

Zwracając się do wiernych przypomniał, że Bóg, który jest Miłością wzywa nas do troski o wspólny dom, „do wspaniałomyślnego poświęcenia i całkowitego oddania”. ‒  W centrum tego świata stale obecny jest Pan życia. On nas nie opuszcza, (…) a Jego miłość zawsze prowadzi nas do znalezienia nowych dróg. „Znalezioną drogą” jest Fundacja, która od 30 lat prowadzi swoją pożyteczną działalność ‒  podkreślał arcybiskup.

Fundacja na rzecz dzieci „Miasteczko Śląskie” działa od 1992 roku, a jej celem jest ratowanie spraw zdrowia dzieci na terenach narażenia na ołów w rejonie Miasteczka Śląskiego. Na terenie miasta działa Huta Cynku „Miasteczko Śląskie” – uważana za głównego truciciela, odpowiedzialnego za katastrofę środowiska i niszczyciela zdrowia mieszkających tam osób.

Po modernizacji zakładu Miasteczko Śląskie nie jest już tak zagrożonym toksycznością ołowiu obszarem jak kiedyś, ale nadal wymaga zaangażowania i pomocy niesionej przez Fundację. Działania Fundacji zostały przeniesione na inne obszary narażenia środowiskowego na terenie Górnego Śląska.

 

 

   

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.