Golgota w Jerozolimie i Blok Śmierci w Oświęcimiu - groza i miłość
Bp Roman Pindel przekazuje relikwie świętego męczennika rodzinie, która poniesie je w pielgrzymce do byłego obozu Auschwitz. Urszula Rogólska /Foto Gość

Golgota w Jerozolimie i Blok Śmierci w Oświęcimiu - groza i miłość

Urszula Rogólska

GOSC.PL

publikacja 19.08.2022 23:33

- Zarówno Golgota w Jerozolimie, jak i Blok Śmierci w Oświęcimiu, przy którym się znajdujemy, z jednej strony są miejscami śmierci, wzbudzającymi grozę i myśli o niegodziwości człowieka oraz oczekiwanej sprawiedliwości, ale z drugiej strony są miejscami, w których wyraża się miłość - zauważył bp Roman Pindel w dniu 81. rocznicy męczeńskiej śmieci i narodzin dla nieba św. Maksymiliana Kolbego.

Po dwóch latach przerwy pielgrzymi znów mogli przyjść 14 sierpnia na Mszę św. przy Bloku Śmierci byłego niemieckiego obozu Auschwitz - w tym roku w dniu wspomnienia 81. rocznicy męczeńskiej śmieci i narodzin dla nieba św. Maksymiliana Kolbego.

Rocznicowe obchody rozpoczęły nabożeństwa ku czci świętego w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu i w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Następnie z obu miejsc na miejsce sprawowania Mszy św. wyruszyły piesze pielgrzymki z relikwiami męczennika.

Golgota w Jerozolimie i Blok Śmierci w Oświęcimiu - groza i miłość

Biskupi Roman Pindel i Ludwig Schick oraz ks. Mateusz Wójcik i pątnicy w pielgrzymce do byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Urszula Rogólska /Foto Gość

Z oświęcimskiego kościoła z pielgrzymami szli także bp Pindel i bp Ludwig Schick z Bambergu, który jest obecny na rocznicowych obchodach od 13 lat, także reprezentując Konferencję Episkopatu Niemiec, oraz ks. Mariusz Kiszczak, proboszcz parafii. Z kolei w pielgrzymce z Harmęż uczestniczyli m.in.: o. Jan Maciejowski z Rzymu, wikariusz generalny zakonu franciszkanów, o. Marian Gołąb z Krakowa, minister prowincjalny, o. Andrzej Lengenfeld z Gdańska, wikariusz prowincjalny, o. Ryszard Maria Żuber z Niepokalanowa-Lasku, prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej, i o. Kazimierz Malinowski, przełożony Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Obie pielgrzymki spotkały się pod obozową bramą "Arbeit macht frei", a następnie duszpasterze i delegacje szeregu instytucji złożyli kwiaty i znicze na placu apelowym, pod Ścianą Śmierci i w celi śmierci.

Golgota w Jerozolimie i Blok Śmierci w Oświęcimiu - groza i miłość

Rodzice i ich dzieci ponieśli w pielgrzymce z kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu relikwie świętego męczennika. Urszula Rogólska /Foto Gość

Mszę św., której przewodniczył bp Pindel, koncelebrowali także bp Schick, bp Joseph Maria Okalla z Kamerunu, współbracia św. Maksymiliana - ojcowe franciszkanie oraz księża diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji krakowskiej i innych diecezji.

Wśród uczestników liturgii była Zdzisława Włodarczyk, była więźniarka obozu, a także przedstawiciele władz miejskich Oświęcimia i województwa małopolskiego.

Golgota w Jerozolimie i Blok Śmierci w Oświęcimiu - groza i miłość

Ojcowie franciszkanie także uczcili pamięć swojego współbrata św. o. Maksymiiana i ofiar Auschwitz. Urszula Rogólska /Foto Gość

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.