Śląskie. Drożyzna w sklepach, a oszczędności. Rezygnujemy z usług, ale myślimy o podróżach
11.06.2015 - Katowice . Finanse . Roman Koszowski /Foto Gość

Śląskie. Drożyzna w sklepach, a oszczędności. Rezygnujemy z usług, ale myślimy o podróżach

Brak komentarzy: 0

Mateusz Kornas / Radio eM

publikacja 24.01.2022 10:22

Rezygnujemy z usług, ale wciąż chcemy podróżować. Na czym zaoszczędzimy w czasach drożyzny i jakie branże mogą stracić zainteresowanie klientów? Sprawdzamy w woj. śląskim.

Polacy ograniczają planowanie większych wydatków na ten rok. Taki wniosek płynie z Barometru Providenta. Inne badanie, przeprowadzone przez ARC Rynek pokazuje, że szukając oszczędności, prawie co trzeci z nas  ograniczy wyjścia do restauracji, kina czy teatru:

Największe wydatki planujemy na życie codzienne, koszty związane z utrzymaniem domu i mieszkania oraz koszty wyżywienia. Drugą mocną pozycją w budżetach są wydatki na remonty.

Zainteresowanie podróżami nie maleje

Mimo rosnącej inflacji, biura podróży notuje sporo zapytań o wakacyjne kierunki. Mimo, że ceny wycieczek też wzrosły, co najmniej o 10%. - Klienci częściej pytają o ofertę bez wyżywienia - przyznaje Estera Sobalkowska z Biura Podróży Rego Bis w Katowicach:

Zamiast dalekich podróży bardziej popularne mogą stać się też krótsze i tańsze wakacyjne trasy, np. na Bałkany.

Rezygnujemy z usług i rozrywki

To efekt rosnącej inflacji i szczuplejszych portfeli. Lena Kasian, właściciel Centrum Rozrywki Guliwer w Katowicach, zapewniającego zabawę dla najmłodszych, przyznaje, że ruch w interesie jest mniejszy. Rodzice z dziećmi rzadziej korzystają z placu zabaw:

Właściciel katowickiego Centrum Rozrywki przyznała w rozmowie z Radiem eM, że przez inflacje musiała w styczniu podnieść ceny o 10%, ale to i tak nie pokrywa wydatków na koszty gazu i prądu.

Hotele, restauracja, czy catering - to branże, które mogą stracić klientów w wyniku inflacji - uważa dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w grudniu były średnio o 8,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Tak wysokiej inflacji nie było od 20 lat. Dr Gabryś zwraca uwagę, że w tej sytuacji Polacy wciąż mają zbyt niskie zarobki:

Zdaniem dr Barrłtomieja Gabrysia tzw. szczyt inflacyjny dopiero przed nami. Jego zdaniem, nadejdzie on wraz z końcem działania tarcz antyinflacyjnych, już w połowie tego roku oku.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.