- Dzisiejsze świętowanie niech wyzwala w nas pragnienie, aby nasza Ojczyzna była zawsze wspólnym dobrem obywateli, każdego i każdej z nas - mówił abp Tadeusz Wojda.
- Dzisiejsze świętowanie niech wyzwala w nas pragnienie, aby nasza Ojczyzna była zawsze wspólnym dobrem obywateli, każdego i każdej z nas - mówił abp Tadeusz Wojda.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Abp Wojda: Polecajmy Bogu konflikt na granicy wschodniej i wszystkie inne, które targają naszym polskim społeczeństwem

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

GOSC.PL

publikacja 11.11.2021 16:30

W Narodowe Święto Niepodległości w bazylice Mariackiej w Gdańsku abp Tadeusz Wojda przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny.

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, kombatanci, harcerze i liczni wierni.

Podczas homilii metropolita gdański, nawiązując do pierwszego czytania, zaznaczył, że mądrość jest darem Bożym, który wprowadza światło w życie człowieka. - Jest tchnieniem, mocą Bożą, która jest w stanie odnowić człowieka i otaczający go świat. Jest potęgą zbliżającą ku sobie ludzi i czyniącą ich nawzajem przyjaciółmi. Wielki jest to dar. Bóg udziela go każdemu, kto się doń zbliża i o niego prosi. W każdym człowieku tli się też naturalne pragnienie bycia mądrym. Z mądrości rodzą się postawy i zachowania, które budują i umacniają innych. Człowiek mądry potrafi słuchać, wybierać i podejmować decyzje, które mają na celu dobro osobiste i wspólnotowe. Nadto dobro wspólnotowe, społeczne czy też narodowe często stawia ponad dobro osobiste - podkreślił abp Wojda.

- Dzisiejsze Święto Niepodległości Polski jest owocem tej mądrości, która towarzyszyła walczącym o tę niepodległość. Przez długie 123 lata niewoli narodowej Polacy próbowali na różne sposoby odzyskać niepodległość i czekali, że dogodny moment nadejdzie. Wielokrotnie zrywali się do powstań narodowych, by walczyć o wolność. Przelewali krew za wolność "naszą i waszą", wierząc, że innym narodom pomagając, własną niepodległość odzyskają. Pełni romantycznych natchnień gotowi byli cierpieć w imię "wolnej i niepodległej Polski" - dodał hierarcha.

- Nie unikali ciężkiej pracy u podstaw, rozwijając polską spółdzielczość i gospodarność, widząc w pozytywnej pracy mozolną drogę ku suwerenności. Nigdy nie utracili nadziei na odzyskanie wolności. Wiara wyznawana w trudnych latach niewoli narodowej była siłą duchową, która zespalała, dodawała sił, mobilizowała do walki, ale i do modlitwy, wszak Ona - Polska, jak śpiewali, "jeszcze nie zginęła, póki my żyjemy!" - powiedział metropolita.

Arcybiskup wskazał, że dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że w naszej Ojczyźnie każdy ma prawo do bycia traktowanym z szacunkiem i godnością. - Nie wystarczy tworzyć systemy społeczne, udoskonalać władzę i administrację, trzeba mieć wzgląd na każdego człowieka, zwłaszcza tego, który jest w potrzebie, który jest głodny i spragniony, który jest przybyszem i nagim, który jest chory i w więzieniu. Mamy ich wielu w całej Polsce i przy naszych granicach, zwłaszcza na Wschodzie, gdzie gromadzi się coraz więcej uchodźców. Ci ostatni stali się zakładnikami nieuczciwych rozgrywek, towarem w rękach cynicznych handlarzy. Jest to problem, który dotyka nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Dlatego z pomocą Unii Europejskiej i instytucji międzynarodowych oraz z poszanowaniem szlachetnych tradycji polskiej otwartości i tolerancji trzeba szukać właściwych rozwiązań tego rosnącego kryzysu humanitarnego - powiedział.

- Zachęceni dzisiejszymi czytaniami liturgicznymi polecajmy Bogu nie tylko konflikt na granicy wschodniej, ale i wszystkie inne konflikty, które targają naszym polskim społeczeństwem i prośmy Go o mądrość i jedność. Wyzwania, z którymi musimy się mierzyć, nie powinny dzielić, lecz wyzwalać w nas szlachetne pragnienia poszukiwania właściwych rozwiązań, zgodnie z zasadami demokracji i sumienia. Trudnych i skomplikowanych sytuacji i problemów oraz wszystkich spraw Polski i Polaków nie lękajmy się zawierzać również naszej Matce i Królowej Polski, która przecież w historii po wielokroć dała nam jasne dowody swojej macierzyńskiej opieki - zachęcił hierarcha.

- Dzisiejsze świętowanie niech wyzwala w nas pragnienie, aby nasza Ojczyzna była zawsze wspólnym dobrem obywateli, każdego i każdej z nas, aby mogła pozostać szczególnym dobrem przyszłych pokoleń, tym niepowtarzalnym darem, który przeniesiemy w przyszłe lata, a nawet wieki. Módlmy się gorliwie, aby wszyscy Polacy wyróżniali się miłością i sprawiedliwością, uczciwością i ofiarnością, szacunkiem dla innych i troską o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna i niepodległa ojczyzna! - zakończył abp Wojda.

Oprawę muzyczną uroczystej Eucharystii zapewniła Cappella Gedanensis, która po wspólnej modlitwie dała koncert pieśni patriotycznych.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.