Od lewej: Stanisław Szwed, ks. Emil Dyrda, Andrzej Kamiński, ks. Stanisław Wawrzyńczyk i ks. prof. Tadeusz Borutka.
Od lewej: Stanisław Szwed, ks. Emil Dyrda, Andrzej Kamiński, ks. Stanisław Wawrzyńczyk i ks. prof. Tadeusz Borutka.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na urodzinach dwudziestopięciolatki w Jeleśni

Brak komentarzy: 0

Urszula Rogólska

GOSC.PL

publikacja 07.06.2021 13:08

- Ani ja, ani biskup nie wiedzieliśmy, czym naprawdę ma być Akcja Katolicka, jaki jest jej chryzmat, zadanie. Trudne czasy komunizmu zatarły je w naszej świadomości. I wtedy jak ta uboga wdowa, mając i wiedząc niewiele albo prawie nic, wyruszyliśmy w teren diecezji - mówił ks. prof. Tadeusz Borutka w Jeleśni, podczas świętowana 25-lecia Akcji Katolickiej.

W 63 bielsko-żywieckich parafiach jest ich około 1000. Ze względu na epidemię tylko część z nich mogła osobiście wziąć udział w świętowaniu 25-lecia swojej wspólnoty - Akcji Katolickiej w diecezji bielsko-żywieckiej.

Jeszcze czternaście lat temu niewielu wierzyło, że z ruin 200-letniej starej plebanii w Jeleśni może powstać prawdziwy piękny dom, żyjący zaangażowaniem odwiedzających go domowników i gości. Tak się stało dzięki wysiłkom członków diecezjalnego oddziału Akcji Katolickiej i trosce, z jaką dbają o budynek Maria i Jan Wróblowie. To tutaj, w wyremontowanym i oddanym do użytku sześć lat temu ośrodku formacyjnym, przedstawiciele zarządu Akcji i jej parafialnych oddziałów oraz duszpasterze spotkali się 5 czerwca na inauguracji obchodów srebrnego jubileuszu. Ich kulminacją będzie listopadowa uroczystość Chrystusa Króla.

Spotkanie stało się także okazją do odsłonięcia i pobłogosławienia tablicy zadedykowanej św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Tablicę umieszczoną na ścianie budynku ufundowali członkowie Akcji działający w parafii św. Stanisława w Czechowicach-Dziedzicach Poraju.

Uczestnicy jubileuszowego świętowania 25-lecia Akcji Katolickiej.

Uczestnicy jubileuszowego świętowania 25-lecia Akcji Katolickiej.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Świętowanie rozpoczęło się w ośrodkowej kaplicy od Mszy św., koncelebrowanej - pod przewodnictwem ks. Stanisława Wawrzyńczyka z Aleksandrowic - przez ks. prof. Tadeusza Borutkę - diecezjalnego inicjatora i asystenta kościelnego Akcji, który wygłosił homilię, oraz emerytowanych, zasłużonych dla stowarzyszenia proboszczów: ks. Jana Goryla i ks. Emila Dyrdę.

Oprawę muzyczną święta przygotował zaprzyjaźniony z Akcją Chór św. Józefa z Zabrzega, po kierownictwem Daniela Strządały.

Obecnych członków Akcji powitał prezes Andrzej Kamiński. Wśród nich znaleźli się także: pierwszy prezes Piotr Moll, minister Stanisław Szwed i mecenas Andrzej Sikora.

Jednocząc się modlitewnie z biskupami: Romanem Pindlem, Piotrem Gregerem i Januszem Zimniakiem, szczególnie pamiętano o biskupie seniorze Tadeuszu Rakoczym, który wraz z ks. Borutką zainicjował Akcję Katolicką w diecezji. Członkowie Akcji zapewnili o swoim duchowym wsparciu dla biskupa, dziękując za jego długoletnie zaangażowanie w duchowe i organizacyjne tworzenie diecezji, jak i życie społeczne, edukacyjne i kulturalne Podbeskidzia.

W modlitwie pamiętano też o wszystkich członkach stowarzyszenia i księżach, zwłaszcza chorych oraz zmarłych.

Chór św. Józefa z Zabrzega na świętowaniu Akcji Katolickiej w Jeleśni.

Chór św. Józefa z Zabrzega na świętowaniu Akcji Katolickiej w Jeleśni.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Odwołując się do słów Ewangelii św. Marka o groszu ubogiej wdowy, ks. prof. Tadeusz Borutka zwrócił uwagę na nią, jako wzór szczerego, pełnego miłości oddania się Panu Bogu, który uczy iż przed Nim liczy się dar serca i postawa pokory.

Mówiąc o początkach Akcji na Podbeskidziu, jej inicjator dodał: - Jesteśmy podobni do tej ubogiej wdowy, która oddała to, co miała - a niewiele miała. Myśmy też niewiele mieli.

Duszpasterz wspominał zachętę Jana Pawła II do reaktywowania Akcji Katolickiej w polskich parafiach i pierwsze rozmowy na ten temat z bp. Rakoczym. - Ani ja, ani biskup nie wiedzieliśmy, czym naprawdę ma być Akcja Katolicka, jaki jest jej chryzmat, zadanie. Trudne czasy komunizmu zatarły je w naszej świadomości. I wtedy jak ta uboga wdowa, mając i wiedząc niewiele albo prawie nic, wyruszyliśmy w teren diecezji, by szukać ludzi gotowych do pracy w jej strukturach - mówił ks. Borutka, opowiadając o trudach, z jakimi spotykała się nowa inicjatywa, a jednocześnie o jej pierwszych odpowiedziach na wyzwania czasu: spotkaniach formacyjnych z przedsiębiorcami, z osobami zaangażowanymi w życie społeczne, z bezrobotnymi.

Pobłogosławienie tablicy ufundowanej z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Pobłogosławienie tablicy ufundowanej z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Rodziła się potrzeba nowego dialogu z kulturą, kształtowania elit - duchownych i świeckich - aby stawały się one dobrym zaczynem dla powstawania nowych i ożywiania starych środowisk życia religijnego - podkreślał ksiądz profesor.

Nie zabrakło podziękowań pod adresem zmarłych księży asystentów, którzy od początku posługiwali w Akcji, oraz członków i prezesów jej parafialnych oddziałów. Wśród nich byli m.in. ks. Władysław Sieczka z Kóz, ks. Henryk Noworyta z Leszczyn, ks. Stanisław Jasek z Buczkowic, ks. Władysław Droździk z Kamienicy czy ks. Jan Sopicki z Białej oraz Stefan Zuber z Hałcnowa, Stanisław Chucher z Pisarzowic i Stefan Wodniak z Bestwiny.

Tablica na ścianie domu Akcji Katolickiej w Jeleśni.

Tablica na ścianie domu Akcji Katolickiej w Jeleśni.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Z uznaniem ks. Borutka mówił o prezesach Piotrze Mollu i Andrzeju Kamińskim oraz wsparciu ich małżonek, a także o opiekunach domu w Jeleśni: Marii i Janie Wróblach. Podkreślał, że mądre zaangażowanie w zewnętrzną aktywność, jaką jest i Akcja Katolicka, umacnia duchowo jej członków na drodze do świętości, na czym korzystają także i ich rodziny.

Potwierdzeniem słów ks. Borutki stały się także m.in. świadectwa, którymi przy jubileuszowym poczęstunku dzielili się: Piotr Moll, Bogdan Szozda i Stanisław Szwed.

25 lat Akcji to także spotkania formacyjne, rekolekcje, dni skupienia, dni społeczne, sesje naukowe i prelekcje, koncerty, pielgrzymki, rajdy, wystawy, cykl "Szkoła świętości" czy przegląd pieśni patriotycznej. Wiele z nich przywołała prezentacja zdjęć, przygotowana przez Krzysztofa Wodniaka, którą wszyscy obejrzeli po Mszy św. i pobłogosławieniu tablicy.

Świętowało nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa przy figurze Matki Bożej.w jeleśniańskim ogrodzie Akcji.

Jubileuszową prezentację zdjęć znajdziecie TUTAJ.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.