Biskup Piotr Greger w Niedzielę Wielkanocną w konkatedrze Narodzenia NMP w Żywcu.
Biskup Piotr Greger w Niedzielę Wielkanocną w konkatedrze Narodzenia NMP w Żywcu.
ks. Robert Kasprowski

Bp Greger w Żywcu: Bądźmy otwarci na owoce wielkanocnej przemiany

Urszula Rogólska

GOSC.PL

publikacja 04.04.2021 22:25

- Pozwólmy na to, aby w nas i w naszym życiu umierało to, co ma umrzeć, a uczestnicząc w tajemnicy paschalnego zwycięstwa Chrystusa, bądźmy otwarci na owoce wielkanocnej przemiany. Nie bójmy się Bożej obietnicy wyrażonej językiem Janowej apokalipsy: "Oto czynię wszystko nowe" - mówił dziś bp Piotr Greger w żywieckiej konkatedrze.

Podobnie jak podczas Triduum Paschalnego (w Wielki Czwartek, następnie Wielki Piątek i wczoraj, w Wigilię Paschalną, dziś, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, liturgii w konkatedrze Narodzenia NMP w Żywcu przewodniczył biskup Piotr Greger.

Rozpoczynając dzisiejszą homilię, przywołał tajemnicę przemijania życia: - Raz po raz spotykamy się z faktem śmierci człowieka, a w czasie pandemii to nasza codzienność, poprzez docierające każdego dnia liczby tych, którzy odeszli. Kiedy uczestniczymy w liturgii pogrzebowej człowieka nam bliskiego, tym więcej ma nam on do powiedzenia na temat życia i śmierci - mówił. - Zgon małego dziecka mówi o niespełnionym życiu, które zostało brutalnie przerwane przemocą śmierci. Śmierć człowieka w wieku zaawansowanym mówi o krótkim czasie życia i jego bolesnych doświadczeniach. Matka czy ojciec, zostawiając nad grobem małe osierocone dzieci, mówią o okrucieństwie losu, który nie pozwolił im służyć miłością wobec swoich najbardziej ukochanych. Śmierć człowieka ciężko chorego traktujemy jako moment wyzwolenia z uciążliwego cierpienia.

Biskup zauważył, że w tych wszystkich przypadkach śmierć jawi się jako potężna moc, wobec której ludzkość jest bezradna, a z drugiej strony od zarania dziejów człowiek podejmuje wysiłki i działania, aby przedłużyć ludzkie życie. Medycyna potrafi w wielu wypadkach je podtrzymać, przedłużyć, ale nie potrafi go ocalić. - Dla medycyny droga przedłużania życia w wieczność nie istnieje, a człowiek bywa czasem - z tego tytułu - niespokojny, niepewny i nieco zakłopotany. W takim kontekście dociera dziś do nas prawda o tym, że z pomocą przychodzi człowiekowi nadzieja odrodzenia, która ma swoje źródło w zmartwychwstaniu Chrystusa - podkreślił bp Greger. - Dlatego dziś nasze świątynie - chociaż z powodu trwającej pandemii mocno opustoszałe - wyglądają nieco inaczej. W warunkach normalnych wypełniają się tak szczelnie, jak mało kiedy. Przychodzą wtedy nawet ci, którzy bywają tu rzadko. Dzwony kościołów też odzywają się wyjątkowo dynamicznie, bo prawda, którą dziś świętujemy i głosimy, też jest szczególna, wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!

Biskup zaznaczył, że tę prawdę Kościół dziś przepowiada wszystkim, bez wyjątku. - Martwimy się, że niektórzy tego nie rozumieją albo nie mają ochoty tej prawdy przyjąć; czujemy się zażenowani, że niektórych ta prawda zupełnie nie obchodzi, lekceważą ją albo jest dla nich nawet powodem śmiechu czy kpiny. My musimy wołać, bo jeżeli zamilkniemy, to za nas i w naszym imieniu kamienie wołać będą. Wołamy więc i Kościół woła już nieprzerwanie od dwu tysięcy lat: Chrystus zmartwychwstał, a Jego grób jest pusty!

Każdemu z nas Chrystus od dnia zmartwychwstania oferuje "nową rzeczywistość, nowe życie i nowy sposób realizacji siebie samego".

- Trzeba nam odkryć wydarzenie Wielkanocy stanowiące misterium śmierci i nowego życia: coś musi umrzeć - w Kościele, w nas, w życiu, w obszarze wiary - by mogło przyjść nowe - zwrócił uwagę biskup. - Zmartwychwstanie nie jest powrotem do tego, co było, ale początkiem głębokiej przemiany, zbawczym wychyleniem ku przyszłości. Wielkanocna tajemnica śmierci i zmartwychwstania jest kamieniem węgielnym chrześcijaństwa i kryterium rozpoznawania tego, co chrześcijańskie. Autentyczne życie chrześcijańskie jest wtedy, gdy człowiek ma świadomość i wyraża zgodę na to, aby w jego codzienności umieranie i rodzenie na nowo było ze sobą przeplatane. Pozwólmy na to, aby w nas i w naszym życiu umierało to, co ma umrzeć, a uczestnicząc w tajemnicy paschalnego zwycięstwa Chrystusa, bądźmy otwarci na owoce wielkanocnej przemiany. Nie bójmy się Bożej obietnicy wyrażonej językiem Janowej apokalipsy: "Oto czynię wszystko nowe".

Biskup zauważył, że ta nowość czasem przeraża i paraliżuje; człowiek staje wobec dylematu, który w praktyce oznacza konieczność dokonania wyboru: świat zewnętrzny, w którym na co dzień żyjemy, dla niektórych jest bardziej atrakcyjny niż Pan Bóg, zmartwychwstanie Chrystusa i Jego nauczanie przepowiadane we wspólnocie Kościoła. Ten świat mówi: "wraz ze śmiercią kończy się twoje życie", a Kościół daje nadzieję: "będziesz żył wiecznie, bo Chrystus zmartwychwstał. Po życiu ziemskim jest czekająca na ciebie wieczność. Śmierć jest przerażająca tylko dla tego, kto nigdy nie rozumiał Jezusa i Jego nauczania. On przecież nie usunął śmierci, nie zlikwidował jej, ale ją zwyciężył, pokonał - co więcej, uczynił z niej dowód bezgranicznej miłości".

Biskup Piotr zaprosił słuchaczy, by w tym duchu próbowali odczytać pełnego nadziei orędzia zmartwychwstania: - Jest ono głoszeniem Dobrej Nowiny, że życie jest mocniejsze niż śmierć, prawda potężniejsza niż fałsz, dobro większe od zła, miłość potężniejsza od nienawiści, sprawiedliwość skuteczniejsza od przemocy.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.