Kraków. Jan Paweł II - głosiciel prawdy o Chrystusie
JP2TV/You Tube

Kraków. Jan Paweł II - głosiciel prawdy o Chrystusie

Brak komentarzy: 0

bg

GOSC.PL

publikacja 16.01.2021 10:54

Trwa międzynarodowa konferencja "Ku przyszłości z Janem Pawłem II". Swymi przemyśleniami dzielą się w jej trakcie znawcy osoby i pontyfikatu świętego papieża. Ze względów epidemicznych odbywa się w trybie online.

Konferencja, której organizatorem jest m.in. archidiecezja krakowska i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, potrwa do 17 stycznia.

Stanowi intelektualne podsumowanie 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Transmisję z każdego dnia obrad można oglądać od godz. 16 do 19 na kanale JP2TV w serwisie internetowym You Tube. Po zakończeniu transmisji, zapis filmowy danego dnia konferencji jest na kanale dostępny już na stałe.

Wykład inauguracyjny wygłosił 15 stycznia abp prof. Marek Jędraszewski. "Dzisiaj możemy z pełną pewnością stwierdzić, że cały pontyfikat świętego Jana Pawła II Wielkiego był jednym wielkim świadectwem, poprzez słowo i czyn, tej prawdy, że Chrystus stanowi najwyższy dla człowieka klucz, który pozwala mu odkryć to, co jest w nim nieredukowalne do świata i który - w konsekwencji - umożliwia mu w pełni zrozumieć siebie samego" - powiedział metropolita krakowski, który jest uczonym filozofem i teologiem.

Wykład inauguracyjny wygłosił 15 stycznia abp prof. Marek Jędraszewski. „Dzisiaj możemy z pełną pewnością stwierdzić, że cały pontyfikat świętego Jana Pawła II Wielkiego był jednym wielkim świadectwem, poprzez słowo i czyn, tej prawdy, że Chrystus stanowi najwyższy dla człowieka klucz, który pozwala mu odkryć to, co jest w nim nieredukowalne do świata i który - w konsekwencji - umożliwia mu w pełni zrozumieć siebie samego” - powiedział metropolita krakowski, który jest uczonym filozofem i teologiem.

Arcybiskup przeanalizował m. in. rzadko przywoływane artykuły naukowe Karola Wojtyły opublikowane w latach 1960-1978. W 1978 r., po wyborze na Stolicę Piotrową, dla byłego metropolity krakowskiego zaczął się, "długi, trwający prawie dwadzieścia siedem lat czas ukazywania całemu światu właśnie tej prawdy, że humanum - »to, co ludzkie«, najlepiej wyjaśnia się »poprzez« i »w« christianum głoszonym przez chrześcijaństwo i że nie można zrozumieć »tego, co nieredukowalne« w człowieku bez samego Chrystusa."  Abp Jędraszewski wspomniał, że tę prawdę Jan Paweł II głosił m.in. na "czterech areopagach". Pierwszym z nich był  plac św. Piotra, gdy 22 października 1978 roku, w homilii podczas Mszy świętej inaugurującej jego pontyfikat,  Jan Paweł II mówił o konieczności otwierania się na Chrystusa: "Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!". Drugi z kolei miał miejsce także w Watykanie, gdy  4 marca 1979, Papież ogłosił swą encyklikę "Redemptor hominis", gdzie napisał m.in., że  Chrystus jest kluczem dla każdego człowieka, aby mógł pojąć własne człowieczeństwo.  Trzecim areopagiem była paryska siedziba UNESCO, gdzie  2 czerwca 1980 r., gdzie  Papież wskazał z kolei na "fundamentalny związek Ewangelii, czyli orędzia Chrystusa i Kościoła z człowiekiem w samym jego człowieczeństwie", uznając go za kulturotwórczy od samych podstaw.

Czwartym, finalnym areopagiem był Watykan w  Wielki Piątek, 25 marca 2005 roku, gdy ciężko chory Jana Paweł II dał świadectwo  osobistego wchodzenia w paschalną tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.  Dzięki transmisji telewizyjnej Papież  łączył się duchowo w swej kaplicy, z uczestnikami nabożeństwa Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. "Pod koniec Drogi Krzyżowej bierze w ręce krucyfiks, całuje go, w pewnym momencie wręcz wtula się w niego. Przemawia do całego świata, nie wypowiadając ani jednego słowa. Przygotowuje się do ostatniej drogi - do domu Ojca. Tę chwilę utrwalił Arturo Mari. Później ten najwierniejszy fotograf Papieża wielokrotnie będzie powtarzał, że to było najważniejsze zdjęcie jego życia, najlepiej oddające cały pontyfikat Jana Pawła II - pontyfikat będący niczym nie zmąconym w ciągu prawie trzydziestu lat wiernym świadczeniem świętego Papieża przełomu II i IIII Tysiąclecia o »tym, co [prawdziwie] nieredukowalne w człowieku«" - przypomniał abp. Jędraszewski.

Pełny tekst wystąpienia metropolity krakowskiego jest dostępny na stronie: www.diecezja.pl.

W trakcie dzisiejszego dnia obrad konferencji zostaną poruszone problemy rodziny i społeczeństwa. Pozdrowienie przekaże abp Péter Erdő, prymas Węgier. Georg Weigel ze Stanów Zjednoczonych, wybitny biograf Jana Pawła II i znawca jego myśli wygłosi wykład pt. "Wierni świeccy nie mogą się zupełnie zrzec udziału w »polityce«", zaś prof. Stanisław Grygiel z Rzymu, znający Karola Wojtyłę jeszcze w czasach krakowskich, będzie mówił o "kulturze, jako mocy większej niż wszystkie inne siły". 17 stycznia, w ostatnim dniu trwania konferencji, do jej uczestników zwróci się z pozdrowieniem kard. Manuel Klemente, patriarcha Lizbony, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski da świadectwo o Janie Pawle II, zaś abp Paolo Pezzi, stojący na czele archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej, wygłosi wykład pt. "Duc in altum. Misja Kościoła nie jest spełniona".

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.