Śląskie. Jak pandemia wpłynęła na czytelnictwo i sytuację księgarni?
06.07.2012 Warszawa. Księgarnia dziecięca. Fot. Jakub Szymczuk

Śląskie. Jak pandemia wpłynęła na czytelnictwo i sytuację księgarni?

Brak komentarzy: 0

Agata Nurek / Radio eM

publikacja 08.01.2021 18:16

Ponad milionowy wzrost zadłużenia księgarń, 240 zamkniętych placówek, odwołane spotkania autorskie i targi, a z drugiej strony dwucyfrowy wzrost sprzedaży książek - tak wyglądał rok 2020 dla polskiej branży książki.

2020 rok nie był łatwy dla polskiej branży książki. Zadłużenie księgarni wzrosło o ponad milion złotych i zamknięto 240 placówek. Z drugiej strony wiele księgarni zanotowało dwucyfrowy wzrost sprzedaży książek.

Po jakie tytuły najczęściej sięgali czytelnicy? Mówi Daria Dyszy pracownik jednej z katowickich księgarni:

Mimo wzrostu czytelnictwa w Polsce, zobowiązania księgarń są i tak wyższe niż przed pandemią i wynoszą  ok. 12,5 mln złotych.

Zmienia się także forma czytania, bo jak podkreślają eksperci znacząco wzrasta sprzedaż e-booków i audiobooków.  Jak jednak zaznacza Monika Wieczorek z Biblioteki Śląskiej  "gdy rząd poluzował restrykcje i biblioteki zostały otwarte fani tradycyjnych książek nie zawiedli":

Przypomnijmy, że zanim jednak książka trafiała w ręce czytelnika sama musiała odbyć kwarantannę.  - Zapanowała moda na czytelnictwo, bo dla wielu książka  stała się powodem do dumy - mówi  Agnieszka Kosmala z Biblioteki Śląskiej:

Książki promowano w sieci. Biblioteki organizowały spotkania z autorami, a także zakładały grupy i fora dla czytelników.

Co mówią badania?

Podczas pandemii Polacy częściej sięgają po książki - wynika z najnowszego badania Biura Informacji Gospodarczej. 35% ankietowanych przyznaje, że więcej czyta, z kolei ponad 17% deklaruje, że kupuje więcej książek lub audiobooków:

Szczególny wzrost zainteresowania notują tytuły dla dzieci, literatura piękna, kryminały, literatura obyczajowa i publikacje o tematyce epidemii.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.