13 grudnia w całej Szwecji odbywają się pochody prowadzone przez symbolizującą św. Łucję dziewczynę „niosącą światło we włosach” .
13 grudnia w całej Szwecji odbywają się pochody prowadzone przez symbolizującą św. Łucję dziewczynę „niosącą światło we włosach” .
Henrik Montgomery /TT newsagency/Forum

Więcej światła!

Marcin Jakimowicz

Nowy numer 50/2020

publikacja 10.12.2020 00:00

Dlaczego męczennica pochodząca ze skąpanej w słońcu Sycylii jest najpopularniejszą świętą w protestanckiej Skandynawii? Dlaczego wierzono, że w noc z 12 na 13 grudnia świat jest najbardziej narażony na działanie demonów? Kim jest ta, która rozświetla gęsty mrok?

13 grudnia. Pierwsze skojarzenie? Ciemność i szaroburość, chlapa na chodnikach, zmarznięte na kość kikuty drzew i zduszona przez czołgi wolność raczkującej Solidarności. To wersja polska. Co ciekawe, tego dnia Szwedzi mają zupełnie inne skojarzenia. Cieplejsze i bardziej rozświetlone.

Światło we włosach

Bladym świtem, gdy rozespany świat tonie w mroku, na ulice Sztokholmu, Malmö, Göteborga, Uppsali i wielu innych szwedzkich miast wyrusza niezwykły pochód. Rozświetlają go jedynie świece trzymane przez dzieci i młodzież. Przypomina to scenę wejściową naszych Rorat, gdy pogrążone w mroku świątynie zaczynają iskrzyć światełkami lampionów i świec; tyle że szwedzkie dzieciaki ubrane są w białe szaty, a idącej na początku orszaku z pobożnie złożonymi rękami świętej Łucji dosłownie płonie głowa. Na czele pochodu dziarsko maszeruje jasnowłosa dziewczyna, która zgodnie z tradycją „niesie światło we włosach”.

Grupa śpiewa pieśni mające ponad sto lat, których muzyczne korzenie znajdziemy pod Wezuwiuszem. Zna je na pamięć każdy mieszkaniec Szwecji. Opowiadają o dzielnej Łucji, która przynosząc pożywienie ukrywającym się w katakumbach chrześcijanom, miała oświetlać sobie drogę wpiętą w wianek świecą. Jej skandynawska kontynuatorka stąpa ostrożnie, pilnując, by wieniec z czterema równo rozłożonymi świecami nie zsunął się z głowy.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.