W bytomskim DPS "Kombatant" zainstalowano bramę odkażającą
Taka brama montowana jest dla bezpieczeństwa personelu i mieszkańców różnych placówek. Hubert Klimek /Fundacja NOVIS PLUS

W bytomskim DPS "Kombatant" zainstalowano bramę odkażającą

mf /PAP

GOSC.PL

publikacja 17.11.2020 17:01

Urządzenie opracowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej pomoże w dezynfekcji, zmniejszając ryzyko zakażenia koronawirusem.

Po zamontowaniu bramy odkażającej w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu-Miechowicach w kolejce czekają już inne placówki. To efekt współpracy władz miasta z gliwicką uczelnią oraz Fundacją „Novis Plus”, która pokryje koszt zakupu i montażu bramy w DPS „Kombatant” i DPS „Wędrowiec”, czyli 50 tys. zł.

- Specjalne bramy zainstalujemy także w DPS dla Dorosłych przy ul. Dworcowej, w Bytomskim Centrum Wsparcia przy pl. Szpitalnym oraz w prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie noclegowni dla osób bezdomnych przy ul. Kosynierów w Szombierkach. Koszt jednej takiej bramy to ok. 25 tys. zł. Zabezpieczyliśmy już pieniądze na ten cel - powiedział Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Jak informują urzędnicy, we wszystkich placówkach, w których znajdą się te urządzenia, pracuje prawie 300 osób. Dysponują one pół tysiącem miejsc dla podopiecznych i osób potrzebujących wsparcia.

Instalowane bramy wyposażone są w specjalne dysze o zasięgu 360 stopni, z których wydobywa się środek dezynfekujący w postaci pary. Poddając się procesowi dekontaminacji, personel minimalizuje ryzyko zakażenia czy przeniesienia wirusa. Brama jest zautomatyzowana i wyposażona w systemy regulacji.

Bramy zostały skonstruowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej oraz inżynierów startupu technologicznego WAAM z myślą o personelu medycznym, który działa na pierwszej linii frontu w walce z pandemią.

W celu walki z epidemią uczelnia uruchomiła kilka możliwości wsparcia prowadzonych badań oraz specjalny program „Politechnika przeciw epidemii”.

- Sytuacja wymaga od nas pełnego społecznego zaangażowania. Politechnika daje swój naukowy potencjał - wiedzę, aparaturę badawczą i ludzi. Zapraszam do współpracy przedstawicieli biznesu, przemysłu i tych, którzy chcieliby wspólnie z nami podjąć walkę z epidemią - mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Naukowcy i inżynierowie zaprojektowali też specjalną wersję bramy odkażającej z systemem podświetlanych komend. Piktogramy prowadzą przez proces dezynfekcji, dodatkowo zwiększając efektywność odkażania.

Montowane w bytomskich Domach Pomocy Społecznej bramy mają dwa ustawienia automatycznych programów: „Medyk” oraz „Cywil”, z których może skorzystać personel medyczny i inne osoby, w tym seniorzy.

Podobna brama stanęła wiosną w Szpitalu Specjalistycznym nr 1. Jak zaznaczają specjaliści, to właśnie podczas ściągania odzieży ochronnej najczęściej dochodzi do zakażenia lub przenoszenia koronawirusa.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.