Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Bogactwo wydarzeń i treści, wiele powodów do inspiracji
Prof. Marek Melnyk i ks. dr Manfred Deselaers podczas panelu "Wspólne dziedzictwo Wschodu i Zachodu". ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Bogactwo wydarzeń i treści, wiele powodów do inspiracji

Brak komentarzy: 0

ks. Rafał Pastwa

GOSC.PL

publikacja 17.10.2020 13:36

Lublin wraz z katolickim uniwersytetem stały się centrum europejskiej refleksji poświęconej dialogowi we współczesnym świecie.

W związku z obostrzeniami, które zostały wprowadzone w wyniku nasilającej się epidemii koronawirusa w naszym kraju i na całym kontynencie VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej trwał krócej, ale intensywność wydarzeń i obrad pozwoliły na zrealizowanie niemal wszystkich zaplanowanych wcześniej punktów. Należy podkreślić przy tym, że imprezy towarzyszące, w tym spektakl w stulecie urodzin Karola Wojtyły „Nasz papież” miały wysoki poziom. Organizatorzy zadbali również o możliwość uczestnictwa publiczności w poszczególnych wydarzeniach on-line.

Debata na temat dialogu – to dialog w praktyce

Już sam wybór tematu przewodniego „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania” wskazuje, że organizatorzy, dostrzegając rosnący poziom polaryzacji społecznej i nieufności, apateizmu oraz obojętności na los wykluczonych i najuboższych, postanowili ukazać uniwersalne i ponadczasowe przesłanie Ewangelii, która jest niezwykłym źródłem inspiracji dla dialogu, wypływającym z wydarzenia wcielenia Syna Bożego. Ukazanie roli chrześcijaństwa i wkładu, jaki może ono wnieść w kulturę współczesną – to odważna i potrzebna inicjatywa.

Wśród licznych debat, spotkań i dyskusji należy zwrócić uwagę na panel „Kościoły w dialogu” z udziałem kard. Kurta Kocha z Watykanu, bp Serafina Amielczenkowa z Moskwy i bp Jana Cieślara, reprezentującego Kościół ewangelicko-augsburski. Zgodzono się, że we współczesnym dialogu, także ekumenicznym – problem stanowi język i brak ujednolicenia pewnych pojęć. Zdaniem reprezentanta Kościoła rzymskokatolickiego wyzwanie dla dialogu między wyznaniami stanowi brak wspólnego celu ekumenizmu, wielość koncepcji i nurtów, jak również rozrost wspólnot pentekostalnych. Wyzwaniem dla dialogu ekumenicznego są również problemy bioetyczne oraz różnice w spojrzeniu na rodzinę, seksualność i inne kwestie. Podkreślił, że o ile niegdyś chrześcijanie różnili się w wierze, a w działaniu stanowili jedno – to obecnie jest odwrotnie, główne problemy dotyczą etyki. – Jeśli w Europie chrześcijanie nie będą mówić o sprawach etycznych jednym głosem, to ich głos będzie coraz słabszy i coraz mniej istotny – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

„Wolny Zachód” nie rozumie „zniewolonego Wschodu”

Panel zatytułowany „Wspólne dziedzictwo Wschodu i Zachodu” z udziałem ks. dr. Christiana Hartla z Niemiec, ks. dr. Manfreda Deselaersa z CDiM w Oświęcimiu i prof. Marka Melnyka z UWM ukazał różnorodność spojrzeń i perspektyw interpretacji, różnic i podobieństw świata zachodniego i wschodniego.  Ks. Manfred Deselaers podkreślił, że jego raną jest świadomość przodków, dlatego zdecydował się uprawiać dialog w praktyce, właśnie w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Zwrócił uwagę na bardzo istotne zagadnienie, a mianowicie perspektywę kata i ofiary w kontekście historii, ale również współczesnych relacji między państwami i społeczeństwami. Zauważył, iż „wolny Zachód” nie zrozumie „zniewolonego Wschodu”. Jednocześnie podkreślając mechanizm przemocy – zaakcentował fakt, że osoba zraniona i skrzywdzona – boi się kolejnego zranienia, dlatego się asekuruje. Przenosząc to na grunt społeczny i międzynarodowy, podkreślił, że aby przezwyciężyć te lęki i niepokoje potrzeba najpierw dialogu między zranionymi, w poczuciu bezpieczeństwa i zaufania. – Potrzeba słuchania i milczenia – mówił.

Ks. Hartl z Renovabis zwrócił uwagę, że chrześcijańska kultura Zachodu była i jest kształtowana przez Ewangelię i historię. Analizował, jak Ewangelia wpłynęła na edukację, pracę oraz działalność człowieka. Ukazując z kolei piękne i dramatyczne karty europejskiej historii, podkreślił konieczność budowania lepszej przyszłości w oparciu o wezwanie ewangeliczne. – Wszystko to, co obecnie przeżywamy, jest wezwaniem Boga do głębszej refleksji z naszej strony. W tej sytuacji powinniśmy jeszcze mocniej świadczyć o Ewangelii życiem. Jednym z jego przejawów jest praktykowanie dialogu – podkreślał niemiecki duchowny.

Co my dziś mamy do powiedzenia ludziom?

Ks. Deselaers podkreślił w dalszej części, iż niezwykłe było osiągnięcie Jana Pawła II, który z perspektywy polskiego doświadczenia i dziedzictwa – ogłosił światu prawdę o godności każdej osoby ludzkiej. Zwrócił też uwagę na potrzebę rozumienia globalnej więzi historii zbawienia. – Co my dziś mamy do powiedzenia ludziom? Bo te dyskusje o strukturach Kościoła ich nie interesują. To dla nich rzeczywistość z innego świata. Ludzie potrzebują miłości, a ten świat stworzył samotność – mówił. Tłumaczył, że świat jest trudny, ma wiele ran, ale Bóg zamiast się z niego wycofać postanowił dać swojego Syna – bo wolał to, niż porzucenie świata.

Na zakończenie tego panelu abp Stanisław Budzik wręczył statuetkę „Memoria iustorum” (Pamięć sprawiedliwych), która przedstawia świętych Cyryla i Metodego, którzy przypominają o czasach niepodzielonego chrześcijaństwa. Nagroda ta była przyznawana początkowo dla osób zasłużonych w dialogu ze Wschodem. Podczas VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej po raz pierwszy wyróżnienie otrzymała instytucja Renovabis, reprezentowana przez ks. dr Christiana Hartla. „Renovabis” jest niemiecką organizacją charytatywną założoną przez katolików w 1993 r., aby nieść pomoc mieszkańcom krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Wiara – dialog – odpowiedzialność

W ostatnim panelu uczestniczyli kard. Gerhard L. Müller z Watykanu oraz ks. prof. Józef Niewiadomski z Austrii. Niemiecki kardynał zwracał uwagę na wspólnotowy wymiar wiary, podkreślając, że to dzięki drugiemu człowiekowi może oświecać ludzi światło Boga. Wyraził przekonanie, że wiara jest odpowiedzią również na zagubienie w etyce. Z kolei ks. prof. Niewiadomski skupił się na dramatycznym wymiarze wiary. Zwrócił uwagę, że Jezus z Nazaretu ciągle szukał ludzi i sposobów komunikowania się z nimi, nie wychodził przy tym z pozycji dominującej i jedynie słusznej.

W dalszej części kongresu miała miejsce promocja XIV tomu „Opera Omnia Josepha Ratzingera” pt. „Kazania cz. 1-3”. Zaprezentowano również najnowszą książkę kard. Müllera „Wiara w Boga we współczesnym świecie”. Panel odbył się z udziałem ks. prof. Krzysztofa Góździa, prof. Marzeny Góreckiej oraz ks. dr hab. Krzysztofa Kauchy.

Ostatnim akcentem wydarzenia było przesłanie VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej zaprezentowane przez abp. Stanisława Budzika.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.