Barbara Musur i Dariusz Płoskonka, inicjatorzy polsko-słowackiego projektu "Wspólnota bezgranicznej Wiary", witali bpa Romana Pindla.
Barbara Musur i Dariusz Płoskonka, inicjatorzy polsko-słowackiego projektu "Wspólnota bezgranicznej Wiary", witali bpa Romana Pindla.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Bezgraniczna wiara Polaków i Słowaków ze Zwardonia i Skalitego

Brak komentarzy: 0

Urszula Rogólska

GOSC.PL

publikacja 14.09.2020 23:55

Katolicy z parafii w polskim Zwardoniu i słowackim Skalitem razem realizują transgraniczny projekt unijny "Wspólnota bezgranicznej wiary". Dziś bp Roman Pindel pobłogosławił stacje szczególnej plenerowej drogi krzyżowej - trzy z nich znajdują się na terenie parafii słowackiej, jedenaście - polskiej.

Przedstawicielka parafii podkreśliła, że zwardońska świątynia stała się chlubą małej ojczyzny tutejszych parafian, dzięki zaangażowaniu ks. Jana Kurdasa. – Dzięki niemu mogliśmy wypełnić nasz obowiązek wobec Boga, naszych przodków i przyszłych pokoleń – mówiła B. Musur.

W kazaniu biskup wspomniał swoją wizytę w jednej z francuskich parafii przed 25 laty i jej pięknym zabytkowym gotyckim kościele. Już u wejścia do niego, przy kropielnicy, znajdowała się dokładna instrukcja, jak się przeżegnać. W bocznej kaplicy był emitowany film, opowiadający o niektórych elementach kościoła – jednak nie z punktu widzenia przewodnika turystycznego, ale credo – tego, w co wierzy Kościół i chrześcijanie.

Opowieść zaczynała się od krzyża, który znajdował się między prezbiterium a nawą główną. Słowami, które poprzedziły tę swoistą katechezę, był cytat z Ewangelii św. Jana: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne".

Odnowiony ołtarz Matki Bożej w zwardońskim kościele.

Odnowiony ołtarz Matki Bożej w zwardońskim kościele.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Odnosząc się do chwili poświęcenia transgranicznej drogi krzyżowej, biskup podkreślił: – Jest to coś bardzo niezwykłego, to co będzie można przeżywać idąc tą drogą krzyżową – przechodząc przez granicę. Tak jak zwykłe drogi łączą kraje, a jeśli granica przebiega na rzece, to przez most przybywa się z jednego kraju do drugiego, tu mamy niepowtarzalną okazję, żeby przechodzić z jednego kraju do drugiego drogą krzyżową - mówił bp Pindel, zaznaczając, że ta droga, jak każda droga krzyżowa, ma przypomnieć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa - najważniejsze wydarzenie, które sprawiło, że mamy przystęp do Boga, że możemy zawsze do Niego wracać, że jesteśmy uwolnieni od grzechu.

Biskup dodał, że ta droga krzyżowa przypomina, że grzech rozlał się na cały świat, niezależnie od granic, a jednocześnie, że wszędzie tak samo są aktualne słowa: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne".

Nowy krzyż misyjny przy kościele w Zwardoniu.

Nowy krzyż misyjny przy kościele w Zwardoniu.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Pod koniec Mszy św. biskupi dekret o erygowaniu plenerowej drogi krzyżowej odczytał ks. Krzysztof Żak.

Biskup Pindel życzył mieszkańcom Zwardonia, by ich pomysł transgranicznej drogi krzyżowej i związane z nim nabożeństwo prowadzone na szlaku, nie tylko dodatkowo rozsławiło tę miejscowość–- bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów – ale i przypomnieniem tego, co zrobił Bóg z miłości do każdego człowieka.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.