Dorota Simonides otrzyma Lux ex Silesia
Prof. Dorota Simonides w czasie konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku". Henryk Przondziono /Foto Gość

Dorota Simonides otrzyma Lux ex Silesia

Brak komentarzy: 0

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

GOSC.PL

publikacja 17.08.2020 13:37

Nagrodę arcybiskupa katowickiego Lux ex Silesia, czyli Światło ze Śląska, otrzyma w tym roku prof. Dorota Simonides.

Decyzję o przyznaniu nagrody prof. Dorocie Simonides ogłosił 17 sierpnia w katowickiej katedrze arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Tego dnia przypada uroczystość św. Jacka - patrona metropolii górnośląskiej, która obejmuje archidiecezję katowicką oraz diecezje gliwicką i opolską.

Prof. Dorota Simonides jest folklorystką i etnolożką. Całe swoje życie związała z Górnym Śląskiem, a szczególnie z Opolszczyzną, uniwersytetem Opolskim i Opolem. Wykładała na wielu uczelniach europejskich (Getynga, Fryburg, Tybinga, Weingarten, Zurych, Bazylea).

Z familoka w świat

- Jej życiorys jest przykładem spełnionego, mądrego życia, a badania folklorystyczne nad tradycyjną i współczesną kulturą śląską rozsławiły nasz region - powiedział 17 sierpnia w katowickiej katedrze arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Pani profesor jest też znana jako wieloletni juror konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”, w którym wyłaniany jest Ślązak Roku.

Dorota Simonides urodziła się w 1928 roku w górniczej rodzinie Rozalii i Alberta Badurów w Nikiszowcu, obecnej dzielnicy Katowic. Szkołę średnią skończyła w Opolu, a później studiowała filologię polską i etnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Wrocławskim.

Łączyła pracę naukowo-dydaktyczną z zaangażowaniem społecznym i politycznym. Wybrana do Senatu RP - w wyborach uzupełniających w 1990 roku - zasiadała w nim do 2005 (razem pięć kadencji). Wielokrotnie eksponowała wyniesione z rodzinnego domu śląskiego i środowiska lokalnego poczucie odpowiedzialności i etosu pracy.

Odważne głosowanie w Sejmie PRL

Po ogłoszeniu, że Dorota Simonides otrzyma nagrodę Lux ex Silesia, abp Wiktor Skworc mówił o jej odwadze w czasach PRL-u. Pani Simonides zasiadała w Sejmie jako posłanka Stronnictwa Demokratycznego. Dała wtedy dowód, że kieruje się wskazaniami sumienia. - W tym czasie wykazywała się niezwykłą odwagą. Ktoś ją tak wspomina: „Pierwsze zetknięcie z profesor Dorotą Simonides zapamiętam na zawsze. To była niedziela, 10 października 1982 roku. Od tygodnia byłem studentem pierwszego roku polonistyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Ale pani profesor nie spotkałem tego dnia w Katedrze Folklorystyki, tylko w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego. Razem z mężem weszła do świątyni na niedzielną Mszę i szła wzdłuż prawej nawy pod obraz Matki Bożej Opolskiej. Tak jak przesuwała się od ostatnich ławek do przodu, ludzie wstawali i bili jej brawo. Kiedy doszła pod obraz, klaskała już cała katedra. Jak wszyscy obecni dobrze wiedziałem, za co ta owacja. Dwa dni wcześniej, w piątek, odbyło się w Sejmie głosowanie nad delegalizacją „Solidarności” - cytował metropolita katowicki.

I dodał: - Posłanka Stronnictwa Demokratycznego z Opola była jedną z ledwo dwunastu osób, które miały odwagę być przeciw. Tak głosując ryzykowała wszystkim; nawet życiem, o czym świadczy do dziś nierozliczona historia stanu wojennego. Bogaty życiorys Pani Profesor to materiał na poemat o współczesnej, dzielnej niewieście, zapisany w Księdze Przysłów - powiedział arcybiskup.

Prof. Dorota Simonides jest folklorystką i etnolożką o bogatym dorobku naukowym, znaną w Polsce i w Europie. Jest twórczynią opolskiej szkoły folklorystycznej, posłem i senatorem pięciu kadencji RP. Napisała ponad 300 prac zwartych i artykułów. Są wśród nich nie tylko pozycje naukowe, ale też zbiór śląskich dowcipów i anegdot "Bery śmieszne i ucieszne", czy autobiograficzna książka "Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat".

Nagrodę Lux ex Silesia otrzymują osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Nazwa nagrody nawiązuje do postaci św. Jacka, którego nazywano w Krakowie właśnie „Lux ex Silesia” - Światło ze Śląska.

Nagrodę ufundował w 1994 r. ówczesny metropolita katowicki abp. Damian Zimoń. Wśród dotychczasowych laureatów byli m.in.: Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, abp Alfons Nossol, abp Szczepan Wesoły, Maciej Bieniasz, Franciszek Pieczka czy Jan Miodek.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.