Silniejsza od wojny w Syrii była potrzeba świętowania Bożego Narodzenia

Brak komentarzy: 0

Sylwester Strzałkowski

publikacja 25.12.2019 19:15

Silniejsza od wojny w Syrii była potrzeba świętowania Bożego Narodzenia - mówili w studiu Radia eM młodzi Syryjczycy z Aleppo. W specjalnej świątecznej audycji opowiadali o obyczajach, wojnie i tęsknocie za normalnością.

Zburzone przez bombardowania Aleppo

Zburzone przez bombardowania Aleppo
Aleppo Media Center

Jak mówili Rama Dabboul (koordynatorka projektu „Rodzina Rodzinie” w Syrii) i Adel Janji (kierownik działu komunikacji Christian Hope Center w Aleppo), Boże Narodzenie w Syrii jest bardzo rodzinne i pełne tradycji, które w różnych Kościołach chrześcijańskich nieco się różnią. Okres świąteczny zaczyna się już w dniu św. Barbary, 4 grudnia, kiedy ustawia się w domu choinkę. W wigilię Bożego Narodzenia chrześcijanie udają się na pasterkę, po której dzieci umieszczają pod choinką figurki Świętej Rodziny. Kiedy jednak rozpoczęły się w Syrii działania wojenne, odprawianie w nocy pasterek zostało zawieszone.

Młodzi goście z Aleppo podkreślili, że z początku, gdy wybuchła wojna, zrezygnowano też z wielu świątecznych ozdób, bo ludziom wydawały się niestosowne w nowej sytuacji. Jednak po 2-3 latach wojny pragnienie normalnego świętowania zaczęło zwyciężać. W końcu powrócono też m.in. do odprawiania pasterki.

Wśród ciekawszych bożonarodzeniowych tradycji Rama Dabboul i Adel Janji wspomnieli obyczaj stawiania przez prawosławnych Ormian zapalonej świecy na balkonie w noc Bożego Narodzenia. Dopiero nazajutrz, gdy świeca się wypali, rozpoczynają świętowanie. Goście Radia eM zwrócili też uwagę na post przygotowujący do świętowania. Jak wyjaśnili, w zależności od obrządku post przed Bożym Narodzeniem trwa od kilku do nawet czterdziestu dni.

Warto posłuchać tę opowieść. Cała audycja będzie powtórzona na antenie Radia eM w drugim dniu Bożego Narodzenia (26.12) po godz.9.00. Dostępna jest również tutaj:

cz.1

cz.2

cz.3

Rama Daaboul i Adel Janji w studiu Radia eM

Rama Daaboul i Adel Janji w studiu Radia eM
Henryk Przondziono

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.