Abp Wiktor Skworc: Eucharystia nie jest dziełem ludzkim
Przemawia ks. Roman Chromy, szef Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Rafał Skitek / Radio eM

Abp Wiktor Skworc: Eucharystia nie jest dziełem ludzkim

Brak komentarzy: 0

publikacja 24.11.2019 17:06

W Uroczystość Chrystusa Króla na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach z przedstawicielami rad duszpasterskich parafii archidiecezji katowickiej spotkał się abp Wiktor Skworc. Słowo do członków skierował też ks. Roman Chromy, szef Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej.

Pretekstem do spotkania był zbliżający się nowy rok liturgiczny rozpoczynający trzyletni program duszpasterski Kościoła Katolickiego w Polsce.

W swym wystąpieniu metropolita katowicki wielokrotnie podkreślił w że w Kościele ”nie ma sprawy ważniejszej niż Eucharystia”. W nawiązaniu do nauczania Soboru Watykańskiego II przypomniał też, że Eucharystia stanowi „źródło i szczyt” działalności Kościoła. I – za Janem Pawłem II – dodał, że dla wierzących jest „darem i tajemnicą”.

Wyraził nadzieję, że w czasie realizacji nowego programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce, świątynie będą otwarte, by w ten sposób wierni częściej mogli adorować Najświętszy Sakrament.

Przywołując papieskie nauczanie na temat sakramentu Eucharystii, zwłaszcza  dokumenty Jana Pawła II i Benedykta XVI, abp Skworc zaznaczył – zgodnie z tytułem ostatniej encykliki papieża Wojtyły – że „Kościół żyje z Eucharystii”. Taki jest też cel nowego programu duszpasterskiego, co w swoim wystąpieniu podkreślił też ks. Roman Chromy. Jednocześnie wyjaśnił, że program ten wyrasta przede wszystkim z posynodalnej adhortacji „Sacramentum Caritatis” Benedykta XVI z 2007 roku.

Abp Wiktor Skworc: Eucharystia nie jest dziełem ludzkim

Spotkanie miało miejsce na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego Rafał Skitek / Radio eM

Przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich metropolita katowicki poprosił o pomoc w realizacji nowego programu duszpasterskiego. – Szukamy sprzymierzeńców, bo sami jako duchowni niczego nie zbudujemy – zwrócił się do uczestników spotkania. O niezastąpionej roli świeckich mówił także ks. Chromy wskazując na te obszary życia społecznego, w których dzięki kompetencjom i zdobytemu doświadczeniu świeckich, duchowni mogą otrzymać stosowne wsparcie.

Na spotkaniu metropolita katowicki przywołał ponadto temat niedzieli. Odniósł się do spadku liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy oraz do trudności związanych ze świętowaniem Dnia Pańskiego. Podkreślił, że najgorsza sytuacja jest wśród dzieci i młodzieży. – Potrzeba przykładu z góry – powiedział wskazując na autorytet rodziców. – Kiedy celebruję Msze w różnych kościołach parafialnych zwykle pozdrawiam całe rodziny i dziękuje rodzicom i dziadkom, że prowadzą dzieci do Kościoła, bo to jest najlepsza katecheza – powiedział abp Skworc.

W drugiej części spotkania odnosząc się do nowego programu duszpasterskiego ks. Chromy wyraźnie zastrzegł, że pierwszym i najważniejszym programem duszpasterskim jest sam rok liturgiczny. To on determinuje wszystkie wydarzenia w Kościele. Na drugim miejscu wymienił inicjatywy i nauczanie papieskie. – Czytajmy papieża; nie bazujmy na tym, co media mówią o Franciszku – zaapelował do uczestników. I dodał, że dopiero po uwzględnieniu tych dwóch elementów można planować jakikolwiek program duszpasterski i zająć się jego realizacją. – Mamy głęboką świadomość,  że żadnym programem nie „załatwimy” zbawienia ani sobie ani komuś, ale musimy szukać wspólnego mianownika – podkreślił ks. Chromy.

Nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce pod hasłem „Eucharystia daje życie” rozpocznie się w Pierwszą Niedzielę Adwentu. W kolejnych trzech latach tematy przewodnie to: Wielka tajemnica wiary (2019/2020), Zgromadzeni na świętej wieczerzy (2020/2021) oraz Posłani w pokoju Chrystusa (2021/2022).

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.