Procesja podczas nabożeństwa fatimskiego na Obszarach.
Procesja podczas nabożeństwa fatimskiego na Obszarach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Fatima na Obszarach z przewodnikami z Nazaretu i Damaszku

Brak komentarzy: 0

Urszula Rogólska

GOSC.PL

publikacja 14.09.2019 01:06

W diecezji bielsko-żywieckiej dwóm parafiom i ich świątyniom patronuje Matka Boża Fatimska. 13. września w jednej z nich - w Bielsku-Białej Komorowicach na Obszarach - comiesięcznemu nabożeństwu fatimskiemu przewodniczył bp Piotr Greger.

Drugie wydarzenie, o którym mówił bp Greger dotyczy Maryi. Biskup przybliżył scenę Zwiastowania w Nazarecie, mówiąc o 14-letniej Maryi jako o dziewczynie, która miała swoje plany na życie. - Tymczasem niespodziewanie - jak u Pawła pod Damaszkiem - słyszy Boże słowo, które rozpoczyna dialog. W Nazarecie miało miejsce wydarzenie wiary. Ono zawsze ma taki sam scenariusz, rozpoczyna się od momentu usłyszenia Bożego słowa. Bóg mówi, człowiek stara się usłyszeć, zrozumieć adresowane do niego słowo i w pełni je przyjąć. Wiara zawsze jest odpowiedzią na słowo, rodzi się przecież - jak powie św. Paweł - ze słuchania. Jest zawierzeniem słowu wypowiedzianemu przez Boga. Maryja koncentruje całą uwagę na słowie, chociaż jest tym wszystkim zaskoczona, bo stało się tak nieoczekiwanie - tłumaczył bp Greger, przytaczając inne biblijne przykłady, kiedy człowiek spotyka się z tym, co po ludzku niemożliwe.

Bp Piotr Greger przewodniczył nabożństwu fatimskiemu na Obszarach 13 września r.

Bp Piotr Greger przewodniczył nabożństwu fatimskiemu na Obszarach 13 września r.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Każde wydarzenie wiary jest zaproszeniem, by zdecydować się na to, co niemożliwe - mówił biskup. - Mamy tych sytuacji ogromnie wiele: wezwanie do wybaczania siedemdziesiąt siedem razy, zachęta do nadstawiania drugiego policzka, wezwanie do miłości nieprzyjaciół, dokonanie przemiany świata skąpymi środkami, wezwanie do wierności, pochwała czystości… Niekończący się katalog sytuacji, okoliczności, które czynią - po ludzku sądząc - zadanie niemożliwym, nierealnym, ponad siły człowieka. To są momenty, w których nasze ludzkie spojrzenie - owo bycie niewidomym - otrzymuje od Boga propozycję, aby zmienić sposób widzenia, stać się dla siebie widzącym, aby innych bezpiecznie prowadzić…

Jak mówił biskup, każde wydarzenie wiary pyta: "Czy chcesz?" - czy jako dar chcesz przyjąć od Boga to, co niemożliwe? - Tu zawsze chodzi o to samo: abyśmy widzieli nie tak jak nam się wydaje, chociaż to wszystko może być logiczne, rozsądne i trudno temu cokolwiek zarzucić. Skoro mamy być przewodnikami innych, zwłaszcza na drogach wiary, to trzeba nam wszystko widzieć po Bożemu, a zatem trzeba nam to pytanie postawić bardzo konkretnie, osobiście, każdy sobie: czy naprawdę chcesz? To jest nasze, moje, osobiste wydarzenie wiary. To jest mój Nazaret, moje zwiastowanie i mój Damaszek. Od każdego z nas, od naszych decyzji zależy, jakie będzie to nasze spojrzenie i jakimi będziemy na tej ziemi przewodnikami - zakończył biskup.

Ostatnie tegoroczne nabożeństwo fatimskie na Obszarach odbędzie się w niedzielę13 października o godz. 18.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.