Powstania Śląskie na deskach teatru
Śląscy powstańcy w 1921 roku Śląska Biblioteka Cyfrowa

Powstania Śląskie na deskach teatru

Brak komentarzy: 0

ap

publikacja 01.04.2019 17:00

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach ogłosił otwarty konkurs na sztukę inspirowaną Powstaniami Śląskimi. Zwycięzca, prócz nagrody pieniężnej, będzie mógł zaprezentować swoje dzieło na scenie teatru w 2021 roku.

W tym roku mija 100 lat od wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. W Katowicach zainaugurowano obchody 100. rocznicy tych tragicznych dla Śląska dni. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach włącza się w obchody rocznicowe. Z tej okazji ogłosił konkurs na sztukę o Powstaniach Śląskich. - To niekoniecznie musi być rzecz historyczna, biograficzna - wyjaśnia Artur Pałyga, dramaturg Teatru Śląskiego, który zasiądzie w jury konkursu. - Chcemy, by autorzy spróbowali przyjrzeć się temu, jakie znaczenie powstania mają dzisiaj, co z nich zostało.

- To opowieść o pewnym marzeniu - mówi dyrektor teatru Robert Talarczyk. - Było w tym coś magicznego, że pragmatyczni Ślązacy nagle postanawiają zrobić coś w pewien sposób absurdalnego, bo nie wiadomo, jak długo to nowe państwo będzie istnieć.

Prace na konkurs można nadsyłać do 15 września, rozstrzygnięcie planowane jest na grudzień 2019 roku. Zwycięzca otrzyma w nagrodę 10 tys. zł i będzie mógł zaprezentować swoje dzieło na scenie teatru w 2021 roku.

Trzy powstania śląskie, czyli konflikty zbrojne na Górnym Śląsku pomiędzy ludnością polską a niemiecką, miały miejsce w latach 1919, 1920 i 1921, w okresie formowania się państwa polskiego po I wojnie światowej.

I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. Zarzewiem walk była tragedia na kopalni w Mysłowicach, gdzie niemiecka policja otworzyła ogień do górników i ich rodzin domagających się wypłaty wynagrodzenia. Zabitych zostało 10 osób, w tym dwie kobiety i dziecko.

Powstanie trwało siedem dni i zostało krwawo stłumione. 24 sierpnia główny komendant, porucznik Alfons Zgrzebniok, by zapobiec dalszej masakrze, wydał rozkaz zaprzestania walk.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.