Nakło Śląskie. Wystawa rzeźb Jerzego Liska
Wystawę można oglądać do końca marca Archiwum CKŚ

Nakło Śląskie. Wystawa rzeźb Jerzego Liska

Brak komentarzy: 0

mf

GOSC.PL

publikacja 01.03.2019 10:48

"Drzewo. Drewno. Drzewo" to tytuł wystawy Jerzego Liska, którą można zobaczyć w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Wystawę rzeźb tego tarnogórskiego artysty można zwiedzać do końca marca. W jego pracach dominują motywy religijne i gwarkowskie. Surowe drewno, czasem z elementami srebrnych blaszek albo brył, nawiązujących do bogactwa tutejszych podziemi. „Tworzywem tej wystawy jest drewno, zachwycające swoją naturalną surowością, którą starałem się wyeksponować jako atut sprzeciwiający się wszelkiego rodzaju galanteryjnym, bezdusznym, proponowanym nam przestrzeniom bytowania. Drewno zachwyca kolorem, rysunkiem słojów, sękami, a w czasie obróbki zapachem” – tak autor opisuje swoją pracę.

Wyżłobione pnie, które w jego rzeźbach stanowią często oś tryptyku, przypominają mu „puste pnie kasztanowców wyznaczających ulicę Repecką w Starych Tarnowicach w czasach jego młodości”. To było ulubione miejsce zabaw dzieci.

Nakło Śląskie. Wystawa rzeźb Jerzego Liska

Wystawa rzeźb Jerzego Liska w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim Archiwum CKŚ

Jerzy Lisek urodził się w Tarnowskich Górach i do dziś związany jest z tym miastem. Jest autorem stacji drogi krzyżowej, bocznego ołtarza i szopki w kościele św. Anny w Tarnowskich Górach oraz rzeźb „Ukrzyżowany” w kościele w Bojszowie i przed kościołem Świętych Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.

Wykonał też tryptyk z herbami do sali sesyjnej tarnogórskiego ratusza, rzeźbę św. Barbary dla Kopalni Zabytkowej Srebra, herb miasta dla Miasteczka Śląskiego oraz drogę krzyżową w kaplicy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich. Jedna z jego prac została podarowana przez tarnogórskich pielgrzymów Janowi Pawłowi II.

Jego prace pokazywane były m.in. na Węgrzech w ramach prezentacji plastyki tarnogórskiej w 2006 r. Znajdują się też w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Okręgowego w Bielsku Białej, Muzeum w Tarnowskich Górach.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.