Bp senior Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. inaugurującej 33. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej
Bp senior Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. inaugurującej 33. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej z Polską w sercu

Brak komentarzy: 0

Urszula Rogólska

GOSC.PL

publikacja 15.10.2018 13:55

"A to Polska właśnie" – cytat z "Wesela" towarzyszy 33. TKCh, który 14 października zainaugurowała w katedrze św. Mikołaja Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rakoczego.

Tak jest od 33 lat – Msza św. w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej, zainaugurowała w niedzielę 14 października kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w stolicy Podbeskidzia. Niedziela ta byłą zarazem 18. Dniem Papieskim. Liturgii przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy, a wraz z nim przy ołtarzu stanęli: ks. prałat Zbigniew Powada – wieloletni kapelan bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, ks. proboszcz Antoni Młoczek i ks. Wiesław Płonka – diecezjalny koordynator Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", opiekującej się "papieskimi stypendystami" – zdolnymi, młodymi ludźmi, wychowującymi się w niezamożnych rodzinach.

Tradycyjnie organizatorami tygodnia, który swoim hasłem w tym roku nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: "A to Polska właśnie", są członkowie bielskiego KIK-u z prezes Elżbietą Kralczyńską.

Witając przybyłych gości i dobroczyńców – z przedstawicielami władz Bielska-Białej i prezydenta Jacka Krywulta na czele – E. Kralczyńska powiedziała: – Tydzień Kultury Chrześcijańskiej to spotkanie z żywym słowem, muzyką i obrazem, które dostarcza wielu wzruszeń i artystycznych przeżyć. Mamy nadzieję, że przygotowane spotkania przyczynią się do pogłębiania i wyznawania naszej wiary, szczególnie w związku z rolą polskiego Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Prezes podkreśliła także obecność młodych stypendystów papieskich, nazywanych żywym pomnikiem wdzięczności Janowi Pawłowi II. Razem z członkami KIK-u przygotowali liturgię słowa i modlitwę wiernych.

Elżbieta Kralczyńska, prezes KIK-u dziękowała bp. Tadeuszowi Rakoczemu za obecość i przewodniczenie Mszy św. rozpoczynającej Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Elżbieta Kralczyńska, prezes KIK-u dziękowała bp. Tadeuszowi Rakoczemu za obecość i przewodniczenie Mszy św. rozpoczynającej Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Urszula Rogólska /Foto Gość

Podczas kazania bp T. Rakoczy nawiązał do hasła TKCh: "A to Polska właśnie" – słów Poety z "Wesela", wypowiedzianych w dialogu z Panną Młodą – i przypomniał okoliczności premiery tego dramatu 16 marca 1901 r. na scenie Teatru Miejskiego w Krakowie. Cenzura austriacka nakazała skreślić wyróżnione słowa. Ich wygłoszenie groziło wysoką karą pieniężną. Na próbie generalnej odtwórczyni roli Panny Młodej, aktorka Wanda Siemaszkowa, miała powiedzieć: "To cesarz austriacki pozwala śpiewać Jeszcze nie zginęła, a cenzor wyrzuca Polskę z serca polskiej chłopki? Będę mówiła! Zapłacę! Rozkrzyczę, podam do gazet! Cenzor Polak zabrania mówić o Polsce w sercu!”. Cenzor uciekł. A słowa wybrzmiały bez skreśleń.

W tym kontekście bp Rakoczy przywołał także homilie Jana Pawła II, wzywające do tego, by w swoich działaniach zawsze kierować się sercem. Między innymi te z czerwca 1990 r., wygłoszone w Sandomierzu, gdzie papież, przestrzegając przed tzw. wolną miłością podkreślił, że tylko czyste serce może kochać w pełni Boga i dokonać dzieła miłości, jakim jest małżeństwo. "Tylko czyste serce może w pełni służyć drugiemu. Nie pozwólcie, aby zniszczono waszą przyszłość. Nie pozwólcie odebrać sobie bogactwa miłości. Brońcie wierności waszych przyszłych rodzin, które założycie w miłości Chrystusa".

Liturgię w bieslkiej katedrze przygotowali papiescy stypendyści i członkowe KIK-u – organizatorzy Tygodni Kultury Chrześcijańskiej

Liturgię w bieslkiej katedrze przygotowali papiescy stypendyści i członkowe KIK-u – organizatorzy Tygodni Kultury Chrześcijańskiej
Urszula Rogólska /Foto Gość

Biskup odwołał się także do przeczytanej w czasie liturgii ewangelicznej historii bogatego młodzieńca, który miał problem, by uczynić swoje serce wolne od dóbr materialnych. – Zostaliśmy wezwani przez Chrystusa, by w wolności serca, bez zbędnych przywiązań, radośniej i ofiarniej pójść za Nim – mówił bp Rakoczy dodając, by inspirować młode pokolenie do tego, aby w swoim życiu uczyło się kochać Ojczyznę, a w tej miłości kierowało się wolnością i mądrością serca, wybierając wierną i ofiarną służbę na dobre i złe kraju. Wśród pokoleń, które taki przykład młodym daje od dziesięcioleci, są także członkowie bielskiego KIK-u, którzy – jak mówił biskup – "w czasach zniewolenia cierpieli i walczyli o wolność Ojczyzny".

Podczas liturgii zaśpiewały połączone siły Chóru Katedralnego i Chóru Zew pod dyrekcją Tadeusza Czerniawskiego. Na organach zagrała Ewa Bąk, zaśpiewała sopranistka Marta Witosławska, zaś przed błogosławieństwem Artur Pierściński recytował poemat Karola Wojtyły z 1974 r.: "Myśląc Ojczyzna...".

Szczegółowy program 33. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej znajduje się na drugiej stronie.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.