Mądra ciągła gotowość
Bp Dajczak przekonywał żołnierzy, by bronili człowieka i ojczyzny tak jak Jezus Chrystus Katarzyna Matejek /Foto Gość

Mądra ciągła gotowość

Brak komentarzy: 0

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 31.08.2018 15:10

W Koszalinie żołnierze świętowali 100-lecie Polskiej Broni Przeciwlotniczej. Z tej okazji w kościele pw. Ducha Świętego bp Edward Dajczak odprawił uroczystą Mszę św.

100 lat temu w 1. Korpusie Polskim gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Koszalinie utworzono pierwsze dwie baterie przeciwaeroplanowe. Z tej okazji 31 sierpnia w Koszalinie – miejscu szkolenia kadr na potrzeby Wojsk Obrony Przeciwlotniczej – odbyły się uroczystości związane z powstaniem i rozwojem Polskiej Broni Przeciwlotniczej.

Obchody rozpoczęły się odsłonięciem tablicy upamiętniającej 100-lecie Polskiej Broni Przeciwlotniczej w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Następnie w kościele pw. Ducha Świętego odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski.

W homilii skierowanej do dowódców koszalińskiego garnizonu, pracowników wojskowych i cywilnych oraz towarzyszących im koszalinian, bp Dajczak wskazał na Tego, który obronę człowieka bierze na siebie: Jezusa Chrystusa.

– Dzisiaj zabrzmiał krzyż: Jezus wziął go na siebie jako pierwszy. W tym dniu jest to ważne przesłanie – powiedział bp Dajczak. – Jeżeli coś ma jakąkolwiek wartość, jeśli ma służyć innym, to zawsze tak jest: biorę to na siebie.

Biskup wyróżnił taką postawę człowieka, który mimo swojej słabości potrafi być także niezwykły, gdy bierze na siebie obronę tego, co dobre. – Kiedy myśli się o mundurze, o ojczyźnie, to ważne jest, by to rozumieć – mówił.

Jednocześnie apelował, by ze służbą na rzecz dobra nie zwlekać. – Są takie chwile w życiu, które już się nie powtórzą, są momenty, kiedy drzwi zostaną zatrzaśnięte, jest "przed" i "po", kiedy już nie da się pewnych rzeczy nadrobić – przestrzegał hierarcha. – Są sytuacje, kiedy nie da się naprawić tego, co człowiekowi nie wyjdzie. Gorzej, jeśli nie wyjdzie mu życie.

– Stajemy na tej niezwykłej uroczystości i słyszymy, że w Ewangelii powiedziane jest krótko: ostatnie słowo ma miłość. Ona mówi nam coś jeszcze: piękną postawą chrześcijanina jest mądra ciągła gotowość. Jest to także piękna postawa obrońcy polskiego nieba – zakończył homilię bp E. Dajczak.

– Aby był duch, aby była mocna wiara, potrzebna jest Eucharystia, bo to jest pokarm, który każdemu z nas, żołnierzy, jest bardzo potrzebny, może zwłaszcza wtedy, kiedy jest pokój – powiedział na zakończenie liturgii ks. ppłk Mariusz Śliwiński, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej im. św. Marcina w Koszalinie. – Bo gdy nie daj Boże, trudne sytuacje mają miejsce, wtedy jakoś łatwiej nam do Pana Boga. I kolana się uginają i ręce się składają. Obyśmy też w czasie pokoju nie zapominali, że dawcą pokoju jest Pan Bóg i tylko On. My, żołnierze, jesteśmy jego zbrojnym i jednocześnie duchowym ramieniem, aby bronić to, co najcenniejsze. A tym najcenniejszym darem jest życie i niepodległość ojczyzny.

Druga część obchodów 100-lecia Polskiej Broni Przeciwlotniczej odbyła się na placu przy hali widowiskowo-sportowej w Koszalinie. Uroczysty apel, którego specjalnym gościem był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, uświetnił przelot samolotów PZL-130 Orlik, defilada wojskowa, salut armatni oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP. Po zakończeniu uroczystości zaprezentowano nowoczesny sprzęt wojskowy, zaś ten historyczny pokazały grupy rekonstrukcyjne.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.