Strajk
Strajk
Rodziny i mieszkańcy wspierali strajkujących
Jerzy Reszczyński

Dwa postulaty

Brak komentarzy: 0

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 22.08.2018 08:56

30 lat temu, 22 sierpnia, w Hucie "Stalowa Wola" wybuchł strajk. Rozpoczął się o godz. 7 rano.

Na początku przyłączyli się do niego tylko pracownicy Narzędziowni, Wydziału Remontowego i Starej Kuźni. - Postulaty strajkujących dotyczyły relegalizacji i „Solidarności” i przywrócenia do pracy osób zwolnionych za działalność związkową - powiedział Dionizy Garbacz, regionalista i uczestnik strajku. Strajkowi przewodniczyli Wiesław Wojtas, Marek Bąk i Władysław Liwak.

Strajk zdecydowanie wsparł też Kościół. 26 sierpnia kapłani ze Stalowej Woli i okolicznych parafii odprawili Eucharystię przed bramą nr 3. Słowo Boże do zebranych wygłosił ks. Edward Frankowski (obecny biskup). Poświęcił też krzyż postawiony przed Narzędziownią. Tego dnia strajk objął już czternaście wydziałów huty.

Ponieważ wygaszanie strajków było jednym z warunków kontynuowania rozmów przez rząd i opozycję, Lech Wałęsa zaapelował do pracowników Huty „Stalowa Wola” o jego zakończenie: „Jesteście dzielni. Jesteście wspaniali. Tylko proszę was na Solidarność, na wszystko, przerwijcie strajk” - napisał przewodniczący „Solidarności”.

Strajkujący opuścili zakład 1 września o godz. 19. Wspólnie z mieszkańcami przemaszerowali do kościoła Matki Bożej Królowej Polski na Mszę św. Uczestniczyło w niej ponad 17 tys. osób. Ks. Edward Frankowski zwrócił się wówczas do strajkujących następującymi słowami: „Nielegalny proboszcz wita nielegalnie strajkujących”.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.