Miejsce prowadzonych prac archeologicznych
Miejsce prowadzonych prac archeologicznych
Archee

Lublin znacznie starszy? Sensacyjne odkrycie w centrum miasta

Komentarzy: 3

jj

GOSC.PL

publikacja 19.06.2018 11:46

Czy będzie nowa historia początków Lublina? Wszystko na to wskazuje. Archeolodzy odkryli pochówek z XI w.

Miasto, jak się okazuje, nie ma 700 lat, ale jest znacznie starsze. Archeolodzy pracujący przed Bramą Krakowską odkryli obok muru obronnego szkielet człowieka z zaciśniętym w dłoni denarem, który był używany 900 lat temu. 

Zdaniem historyka prof. Piotra Plisieckiego z KUL to odkrycie świadczy o tym, że życie miejskie na tym terenie musiało istnieć znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono. – Ta skromna moneta - denar krzyżowy z pastorałem - jest najstarszym zachowanym znakiem chrześcijaństwa w naszym mieście – podkreśla prof. Plisiecki. - To w ogóle pierwsze takie znalezisko w Lublinie, gdzie mamy pochowanego człowieka z monetą w dłoni - dodaje. 

Lublin znacznie starszy? Sensacyjne odkrycie w centrum miasta

Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prace archeologiczne będą kontynuowane. Urzędnicy zapewniają, że nie wpłynie to jednak na planowane terminy oddania do użytku kolejnych fragmentów deptaka.

W tym tygodniu na odcinku od placu Litewskiego do ul. Wróblewskiego mają zostać postawione ławki, pojawi się oświetlenie oraz zostaną nasadzone drzewa.

 

 

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.