107,6 FM

Ratusz zakazuje zgromadzeń w rocznicę katastrofy

W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim odbędą się tylko uroczystości państwowe organizowane przez MKiDN. Stołeczny ratusz wydał 16 zakazów dla innych zgromadzeń.

Rzecznik ratusza wskazał, że wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński skierował do ratusza pismo, w którym poinformował prezydent Warszawy o organizacji państwowych obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Milczarczyk dodał, że Biuro Ochrony Rządu wskazało, że w związku z organizacją planowanych obchodów, działaniami ochronnymi objęte zostaną strefy bezpieczeństwa w rejonach: ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Karowej do placu Zamkowego), plac Zamkowy, ul. Świętojańska i ul. Kanonia. BOR podkreślił, że działania ochronne mają polegać w szczególności na wygrodzeniu wskazanych stref bezpieczeństwa, które rozpocznie się 8 kwietnia 2017 r. - powiedział rzecznik miasta.

"Teren, o którym mówimy i który wskazał wicepremier Gliński, jest terenem wygrodzonym, wyłączonym i nie jest terenem ogólnodostępnym. W związku z czym nie mogą na tym terenie odbywać się zgromadzenia" - mówił.

Strefa wydzielona obejmie ul. Krakowskie Przedmieście, na odcinku od ul. Karowej do wysokości pomnika Adama Mickiewicza.

Milczarczyk poinformował, że ratusz wydał w sumie 16 zakazów zgromadzeń, w tym - jak podkreślił - 10 zostało zgłoszonych przez środowiska związane z PiS-em. Swoje demonstracje chcieli zorganizować też m.in. Obywatele RP, Solidarni 2010 oraz Samoobrona.

Rzecznik miasta dodał, że w pobliżu (przy Skwerze Hoovera) odbędzie się demonstracja poparcia dla przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, jednak - jak zaznaczył - wskazane miejsce nie jest objęte wygrodzeniem.

Na potrzeby organizacji uroczystości - jak powiedział Milczarczyk - opracowany został projekt zmian w organizacji ruchu. Rzecznik zwrócił także uwagę, że już wcześniej ratusz wydawał tego typu zakazy, m.in. w 2012 r. - zakaz związany ze strefą kibica Euro 2012, a w 2014 r. pięć zakazów - cztery dotyczyły wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i obchodów 25-lecia polskiej wolności, a jeden - obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym - wynika z programu zamieszczonego w piątek na stronie internetowej PiS. Następnie odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

O godz. 16.30 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Wieczorem, o godz. 19, w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza św., po której pod Pałac Prezydencki przejdzie Marsz Pamięci. O godz. 21 przed Pałacem Prezydenckim, po apelu pamięci, wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama