Pierwsze "Dialogi u św. Anny"
"Dialogi u św. Anny" zakończyły się późnym wieczorem - ok. godz. 22 Miłosz Kluba /Foto Gość

Pierwsze "Dialogi u św. Anny"

Brak komentarzy: 0

mk

GOSC.PL

publikacja 24.03.2017 02:24

Abp Marek Jędraszewski opowiadał o swoim domu rodzinnym, nominacjach i ulubionych filmach. Mówił także m.in. o cierpieniu w życiu chrześcijanina i 500-leciu reformacji.

Pytany o cierpienie w życiu chrześcijanina - także w kontekście niedawnego morderstwa polskiej wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć - biskup przywołał postać abp. Antoniego Baraniaka, torturowanego w komunistycznym więzieniu. Przypomniał, że na świecie ok. 300 mln chrześcijan jest prześladowanych. - Cierpienie jest wpisane w los chrześcijan - mówił abp Jędraszewski. - Chrześcijanin to ktoś, kto przyjął chrzest, a przez to został wszczepiony w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Zmartwychwstanie dla chwały, ale zanim ta chwała przyjdzie, jest jeszcze krzyż, a więc cierpienie.

Jedno z pytań dotyczyło obchodów 500-lecia reformacji i udziału w nich papieża Franciszka. Metropolita krakowski jasno zaznaczył, że to "żaden powód do świętowania", ponieważ dokonało się wtedy "jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Kościoła zachodniego". - Doszło do tragicznego w następstwach podziału - mówił biskup. - Od tamtych czasów zaczęło się odchodzenie Europy od chrześcijaństwa - tłumaczył.

Podkreślał przy tym, że "zwłaszcza teraz, kiedy, szczególnie w Europie, mamy do czynienia z christanofobią i chrystofobią" wspólnoty i Kościoły chrześcijańskie powinny się jednoczyć. - W końcu łączy nas chrzest, łączy nas wiara w Trójcę Przenajświętszą, łączy nas Chrystus i jego Ewangelia - przekonywał abp Jędraszewski.

- Jest to bardzo skromny człowiek, z niesamowitą wiedzą, żyjący blisko z przyrodą, i myślę, że ma w sobie tajemnicę, której jeszcze nie rozszyfrowaliśmy - mówił jeden z uczestników "Dialogów u św. Anny". - Wiadomo, że jest biskupem, że jest posłany do ludu, ale to nadzwyczajny człowiek. Myślę, że dopiero czas pokaże, jak to się rozwinie. Bogu dzięki, że taki człowiek tutaj w tej chwili jest - dodał.

Sam metropolita już po zakończeniu spotkania zaznaczył, że w porównaniu z łódzkimi "Dialogami w katedrze" zadawane pytania były "podobnie dociekliwe", ale czuć było większe ciepło i lepszą interakcję. - To dobrze, że jest taka przestrzeń otwartego pytania i chęci odpowiedzi w duchu życzliwości, wzajemnego szacunku i prawdy - a z mojej strony taka chęć jest. W tej sytuacji nie ma pytań trudnych - mówił metropolita.

Kolejne "Dialogi" zaplanowano na 27 kwietnia (czwarty czwartek miesiąca). Ich tematem będzie Boże miłosierdzie.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.