- Aspekt duchowy jest w terapii uzależnień bardzo ważny - podkreślała s. Jolanta Glapka w rozmowie z Agata Puścikowską i Patrycją Michońską-Dynek
- Aspekt duchowy jest w terapii uzależnień bardzo ważny - podkreślała s. Jolanta Glapka w rozmowie z Agata Puścikowską i Patrycją Michońską-Dynek
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Odwaga prowadzi zawsze w górę

Brak komentarzy: 0

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 10.04.2016 18:12

Siostra Jolanta Glapka mówi o swojej pasji, poszukiwaniach i budowie ośrodka terapeutycznego.

W ostatnim dniu XXII Targów Wydawców Katolickich w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego znów pojawiły się tłumy. Można było zdobyć autograf m.in. ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, porozmawiać z ks. Markiem Dziewieckim i Adamem Bujakiem, fotografem św. Jana Pawła II, albo odstać w długim ogonku do stolika, przy którym o. Leon Knabit OSB podpisywał swoją najnowszą książkę "Dusza z ciała wyleciała".

Podczas jednego z targowych spotkań w salach Zamku Królewskiego s. Jolanta Glapka ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré Coeur dzieliła się z czytelnikami swoim doświadczeniem niezwykłej pasji. Pasji, która najpierw poprowadziła ją w wysokie góry, potem do pracy u Matki Teresy z Kalkuty w Indiach, aż wreszcie 33-letnią wykształconą panią psycholog doprowadziła do zakonu i pomocy osobom uzależnionym.

- Przez długie lata intensywnie szukałam tego, co Pan Bóg dla mnie przygotował. To była długa i trudna droga, wymagała przełamywania schematów - mówiła s. Glapka. - Mój kierownik duchowny powiedział, że nie nadaję się do zakonu, bo za szybko chodzę. A siostry zakonne są przecież poważne i stateczne.

Okazało się jednak, że Jezus chce mieć w zakonach również siostry "szybko chodzące" i odkąd s. Jolanta odkryła Boży plan względem niej, w zakonie czuje się szczęśliwa. W swojej książce "Siostra na krawędzi" bardzo szczerze mówi o swoim powołaniu, życiu w celibacie, pokonywaniu trudności i własnych słabości.

- Gdybym miała wymienić trzy cechy siostry Joli, byłyby to: odwaga, odwaga, odwaga - mówiła Agata Puścikowska, dziennikarka "Gościa Niedzielnego", współautorka książki "Siostra na krawędzi". - To nie jest proste, będąc siostrą zakonną, mówić o sprawach intymnych, trudnych, o tym na przykład, że zakochała się, już będąc w habicie. Dlatego tym bardziej dziękuję za to, że otworzyła się przed czytelnikami.

Siostra Glapka opowiadała również o budowie ośrodka terapeutycznego pod nazwą "Pasja Życia", który powstaje w Legionowie pod Warszawą. W dwupiętrowym budynku młodzież będzie mogła realizować swoje marzenia i rozwijać zainteresowania, zgodnie z zasadą, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, która sprawdza się też w przypadku profilaktyki uzależnień. W budynku, którego budowa jest w stanie surowym zamkniętym, znajdzie się również hostel dla osób "po przejściach", potrzebujących czasu na spokojne i bezpieczne osadzenie w rzeczywistości i powrót do normalnego życia.

 Z wielkim wzruszeniem s. Glapka wspomniała o. Józefa Jońca - pijara, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem dokładnie 6 lat temu.  - On pierwszy wspomógł naszych podopiecznych i powstanie tego domu - mówiła ze łzami w oczach.

Część dochodu ze sprzedaży książki "Siostra na krawędzi" (Wydawnictwo WAM) zostanie przekazana Fundacji "Pasja Życia" im. s. Józefy Menendez, prowadzonej przez s. Jolantę, która buduje legionowski ośrodek terapeutyczny.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.