Cudny kwiat o zapachu… padliny
W Mysłowicach zakwitł piękny kwiat o zapachu padliny Danuta Sowa

Cudny kwiat o zapachu… padliny

Brak komentarzy: 0

Danuta Sowa

publikacja 07.03.2016 09:58

U Małgorzaty Goj z Mysłowic-Krasów kilka dni temu po raz trzeci w ciągu prawie dwudziestu lat zakwitł kwiat o nazwie dziwidło.

To rzadko spotykany gatunek rośliny. Kwiaty te spotkać można spotkać w ogrodach botanicznych. Najsłynniejszy okaz od ponad 100 lat rośnie w Londynie, a zakwita co 10 lat. W Anglii roślina nazywana jest trupim kwiatem.

Jest to kwiat niespotykanej urody - wysoka łodyga i bordowo-brązowe ogromne kielichy - ale o bardzo niemiłym zapachu. Ten kwiat nie pachnie, on zwyczajnie… śmierdzi.

Pani Gojowa ma tych roślin kilka, kwitną rzadko, ostatnio zakwitły ponad 11 lat temu.

Gdy ten niespotykany kwiat zakwitł u niej po raz pierwszy, pani Małgorzata w ogóle nie wiedziała, co to za roślina. - Kto wszedł do domu, zatykał nos i kiwał głową, skąd bierze się w czystym domu taki nieprzyjemny zapach. Musiałam tłumaczyć, że to tylko kwiatek - mówi pani Małgorzata. - Jednak kto ujrzał kwiat, zrozumiał, że naprawdę ten odór idzie od tej rośliny.

Pani Małgosia roślinę przywiozła prawie 20 lat temu z Ostrawy, tam dostała ją od znajomych, którzy zapewnili, że roślina nazywa się żmijowcem. W domu przez 9 lat stał tylko badyl, bez liści i kwiatu.

Właścicielka już chciała go wyrzucić, gdy nagle pojawił się kwiat. Wszyscy byli zachwyceni jego urodą, ale zapach wychodzący z kielicha rośliny powalał najwytrwalszych oglądaczy. Następnego roku, w 2004 roku, dziwidło znowu zakwitło. Potem kwiat uśpił się na prawie 12 lat. Teraz, w marcu tego roku, dziwidło znowu zakwitło.

Dziwidło kwitnie bardzo krótko, kilka nocy i dni. W miarę więdnięcia ubywa też z niego zapachu.

Mało kto też wie, że ta roślina, rodem z Japonii, potrafi wyrosnąć na wysokość kilku metrów, i że jest też rośliną leczniczą.

Bylina ma kulistą bulwę, jedynie wieloletnie okazy kwitną. Surowcem leczniczym jest właśnie bulwa, miele się ją na proszek, który wchodzi w skład preparatów farmaceutycznych. Może być m.in. stosowany w lekach zmniejszających nadwagę.

- Teraz już kończy się jego czas - mówi pani Goj, ale był przepiękny. Ciekawe, na ile lat znowu się uśpi? 10, 12 czy więcej?

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.