Samorządowcy widzą potrzebę tworzenia lokalnych programów pomocy osobom starszym, które w 2035 r. będą stanowiły prawie jedną czwartą społeczeństwa
Samorządowcy widzą potrzebę tworzenia lokalnych programów pomocy osobom starszym, które w 2035 r. będą stanowiły prawie jedną czwartą społeczeństwa
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Papieskie miasta myślą o seniorach

Brak komentarzy: 0

jjw /KAI

GOSC.PL

publikacja 13.01.2016 18:41

Samorządowcy dyskutowali o tym, jak pomóc starszym osobom.

Zadaniem samorządowca, to właśnie im szczególnie potrzebna jest pomoc pielęgniarek Caritas, których posługa ma wartość dodaną. - Są nią obecność i zainteresowanie, które skutecznie okazują swoim podopiecznym - podkreślił K. Wacławczyk.

Podczas dyskusji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przedstawił obowiązujący w stolicy Podlasia od czerwca ub.r. program „Karta Aktywnego Seniora”. Uprawnia ona do 50-proc. rabatu na udział we wszystkich wydarzeniach kulturalnych, społecznych i sportowych organizowanych przez miasto.

Natomiast prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaprezentowała publikacje wydane przez stołeczny ratusz „Senior - Miejski Informator Rodzinny w Warszawie” oraz „Warszawski e-podręcznik seniora”.

Wskazała, że jedną z głównych osi jej prezydentury jest troska o osoby starsze: dofinansowanie uniwersytetów trzeciego wieku, troska o wygodny i tani dla seniorów transport publiczny czy powołanie oddziału geriatrycznego w Szpitalu Wolskim. Dodała, że w stolicy o osoby starsze dba również Komisja Dialogu Społecznego ds. osób starszych i kombatantów.

Prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Jan Drob, pomysłodawca cyklu spotkań, podkreślił, że o ile sam problem starzejącego się społeczeństwa ma charakter ogólnopolski, to jego rozwiązywanie spada głównie na samorządy. Dlatego, zdaniem ks. Droba, bardzo ważna jest integracja poszczególnych organów i inicjatyw, zwłaszcza współpraca samorządu z parafiami, które najlepiej znają potrzeby swoich wiernych.

Podsumowując całe spotkanie, abp Stanisław Gądecki podkreślał, że większa troska samorządów o rodzinę i jej wspieranie jest w dzisiejszej Polsce czymś absolutnie niezbędnym. - W przeciwnym razie program rozwiązywania problemów ludzi starych będzie bardzo krótki: eutanazja dla wszystkich - przestrzegł przewodniczący KEP.

Na zakończenie uczestnicy spotkania składali sobie świąteczne życzenia i przełamali się opłatkiem. W spotkaniu opłatkowym wzięli udział biskupi: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski, oraz bp Artur Miziński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, a także stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 4 z 4 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.