Niech tętni tu modlitwa

Brak komentarzy: 0

Szymon Zmarlicki

GOSC.PL

publikacja 27.06.2015 19:15

- Dzięki waszej modlitwie i obecności od 1951 roku przez kolejne pokolenia w każdy wtorek na Nieustannej Nowennie, dziś możemy radować się z faktu, że dane nam będzie nowe, a w diecezji gliwickiej trzecie diecezjalne sanktuarium maryjne - dziękował wiernym o. Piotr Świerczok CSsR, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach, podczas uroczystości ogłoszenia świątyni sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Niech tętni tu modlitwa

Oprawę muzyczną podczas liturgii przygotowały chór i orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Jak Maryja uciszyła sztorm

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który w zeszłym roku został ukoronowany koronami papieskimi, znajduje się w bocznym ołtarzu od 1923 r. Ikona jest wierną kopią tej, która znajduje się w kościele redemptorystów pw. Najświętszego Odkupiciela i św. Alfonsa Liguori w Rzymie. XVI-wieczna legenda głosi, że z jednej ze świątyni na Krecie wykradł ją pewien kupiec i – ukrywszy w bagażu – przewoził na statku do Rzymu. Gdy rozpętała się burza i statek zaczął tonąć, załoga umieściła obraz Maryi na maszcie, błagając o ocalenie. Sztorm zaskakująco szybko ucichł, co przypisano właśnie wstawiennictwu Matki Bożej.

Gliwiccy redemptoryści mają pomysł, w jaki sposób nadal rozwijać kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy. – Przede wszystkim chcemy pielęgnować nabożeństwo Nieustannej Nowenny, bo właśnie tym ma się charakteryzować sanktuarium. Ze względów bezpieczeństwa na razie nie możemy zapewnić otwartego kościoła przez cały dzień, ale jest boczna kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. Prowadzimy też spowiedź w ciągu dnia, żeby dać wiernym okazję do pojednania – mówił w rozmowie z "Gościem" jeszcze przed ogłoszeniem sanktuarium o. Piotr, proboszcz parafii.

Ważnym aspektem w planach duszpasterskich nowego sanktuarium będą diecezjalne pielgrzymki. – W grudniu będziemy starali się zaprosić tu górników i pracowników kopalń. Drugą grupą będą piekarze i cukiernicy. Do tej pory w święto ich patrona św. Klemensa w naszym kościele gromadzili się członkowie cechu gliwickiego, a teraz chcemy to rozszerzyć na całą diecezję – zapowiada redemptorysta.


Więcej o historii kościoła i nowym sanktuarium przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Gliwickiego" oraz TUTAJ.

Zobacz również:

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 4 z 4 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.