Rewitalizacja zabrzańskiej wieży ciśnień

mf /PAP

publikacja 19.01.2018 17:31

Jeden z charakterystycznych obiektów w mieście zyska nowe oblicze i funkcję.

Rewitalizacja zabrzańskiej wieży ciśnień Wizualizacja przedstawiająca obiekt po rewitalizacji UM w Zabrzu

Unijny projekt zagospodarowania niszczejącej wieży ciśnień w Zabrzu przy ul. Zamoyskiego przeprowadzi Muzeum Górnictwa Węglowego. Otrzymało właśnie 23,6 mln zł dofinansowania (w konkursie dotyczącym rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części województwa śląskiego) na ten projekt, którego cały koszt wynosi 34,1 mln zł. Jak powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor muzeum Bartłomiej Szewczyk, dzięki temu uratowana zostanie jedna z największych i najbardziej charakterystycznych wież ciśnień w regionie.

Obiekt zbudowany w 1909 r., na planie ośmiokąta, ma 46 m wysokości i średnicę 23 m. U podstawy, między podtrzymującymi zbiornik ośmioma filarami, mieszczą się trzy kondygnacje z pomieszczeniami. Niszczejącą budowlę zabezpieczył ostatni jej właściciel. Muzeum przy pomocy miasta przygotowało projekt jej rewitalizacji – uzgodniony z Lokalnym Programem Rewitalizacji Obszarów Miejskich Miasta Zabrze – i wykupiło wieżę, która po decyzji o dofinansowaniu będzie mogła uzupełnić muzealny kompleks.

Rewitalizacja zabrzańskiej wieży ciśnień   Wizualizacja - hol wejściowy UM w Zabrzu

Po rewitalizacji, której zakończenie planowane jest do końca 2019 r., ma być tam prowadzona działalność społeczna i naukowa. W piwnicach ma powstać Centrum Żywego Rzemiosła, przypominające tradycyjne zanikające zawody rzemieślnicze związane ze śląską tradycją. Na parterze, obok kasy i sklepiku, będzie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i przestrzeń wystawiennicza (m.in. z historią i prezentacją działania wieży ciśnień). Na pierwszym piętrze zaplanowano Centrum Działań Rewitalizacyjnych i Ośrodek Dokumentacji Górniczej (powstający przy pomocy innego unijnego projektu), a na drugim – Akademię Młodych Talentów i Akademię Seniora.

Do wieży ma zostać dobudowana konstrukcja ułatwiająca przemieszczanie się na jej górne poziomy. W głównej przestrzeni dawnego zbiornika na wysokości ponad 20 m ma zostać urządzona nowoczesna naukowo-edukacyjna wystawa „Carboneum” nt. węgla. W tzw. podzbiorniku wieży planowana jest klubokawiarnia, a w niewielkiej latarni na szczycie wieży – punkt widokowy. W otoczeniu obiektu ma powstać m.in. parking na blisko 30 pojazdów i „podwórko śląskie” pomyślane jako przestrzeń spotkań i aktywizacji społecznej okolicznych mieszkańców.

Rewitalizacja zabrzańskiej wieży ciśnień   Wizualizacja - kawiarnia ze szklanym wspornikiem UM w Zabrzu