Rozpoczął się "maraton dziedzictwa"

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 02.07.2017 21:39

- Ten komitet jest niezwykle ważny dla Krakowa i całej Polski - powiedział wieczorem na Wawelu prezydent RP Andrzej Duda, otwierając 41. Sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rozpoczął się "maraton dziedzictwa" Na uroczyste rozpoczęcie obrad wybrano Zamek Królewski na Wawelu, miejsce symboliczne dla polskiego i światowego dziedzictwa Grzegorz Kozakiewicz

Ów obradujący przez 10 dni w krakowskim Centrum Kongresowym ICE "maraton światowego dziedzictwa", jak określił tę sesję przewodniczący jej obradom prof. Jacka Purchla (dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, który pełni obecnie również funkcję przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO), podejmie ok. 200 decyzji ważnych dla zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W obradach weźmie udział ok. 3 tys. osób z prawie 200 krajów.

Część z nich zjawiła się 3 lipca wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu, by w tym symbolicznym dla dziedzictwa polskiego miejscu wziąć udział w uroczystym otwarciu sesji. Prócz przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej była obecna m.in. Irina Bokowa, dyrektor generalny UNESCO.

- To wyjątkowe dla nas, Polaków, i dla mnie, jako prezydenta Rzeczypospolitej, wydarzenie. Wyjątkowe dlatego, że komitet obraduje w Polsce po raz pierwszy. Zarówno Polska, jak Kraków, moje miasto, bardzo wiele UNESCO zawdzięcza - powiedział prezydent Duda.

Wspominał czasy swego dzieciństwa, gdy krakowskie zabytki "ginęły w oczach", niszczony m.in. przez duże zanieczyszczenie powietrza.

- W 1978 r. Wawel i stara część Krakowa wraz z dzielnicą Kazimierz zostały wpisane na powstającą wtedy Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To był moment zmiany o 180 stopni, jeżeli chodzi o ochronę zabytków Krakowa. To wtedy także, w wyniku oddolnej akcji, powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Krakowscy profesorowie z różnych dziedzin, z wielu krakowskich uczelni, ludzie nauki i ludzie kultury włączyli się w działalność naszego dziedzictwa kulturowego. To było wielkie dążenie, żeby ocalić Kraków dla świata, dla młodego pokolenia i dla tych, którzy przyjdą po nas. I widzicie, państwo, jak to się dobrze udało, jaki Kraków jest teraz piękny - dodał prezydent Rzeczypospolitej.

Przypomniał rolę Wawelu jako siedziby dwóch dynastii, miejsca dialogu kultur europejskich symbolizowanego m.in. przez zaangażowanie królowej Bony Sforzy, żony króla Zygmunta Starego, która sprowadziła z Italii najwybitniejszych architektów i artystów, by zbudowali tu, w stylu modnego wówczas renesansu, nową siedzibę monarszą. Dziękując UNESCO za zaangażowanie w odnawianie Krakowa, prezydent Duda przypomniał również w kontekście odbudowanej z ruin starej Warszawy konieczność podniesienia ze zgliszcz także syryjskiego Aleppo, zniszczonego w wyniku toczącej się tam teraz wojny. Wyraził nadzieję, że będą w tym mogli uczestniczyć polscy specjaliści.

Warto dodać, że Caritas Polska będzie zbierała w trakcie obrad sesji w Centrum Kongresowym oraz w pozostałych częściach Krakowa datki na rzecz poszkodowanych w Aleppo. W niedzielę 9 lipca o godz. 21 na Bulwarze Wołyńskim odbędzie się zaś w ramach tej akcji koncert dobroczynny "Solidarni z Aleppo".

Znaczenie wysiłków UNESCO na rzecz ochrony dziedzictwa podkreślił również prof. Piotr Gliński, wicepremier rządu, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Przypomniał, że Polska była w gronie założycieli ONZ oraz UNESCO. - Lista Światowego Dziedzictwa ukazuje m.in. wzajemne związki świata kultury i świata natury w ich różnorodnych przejawach. Stanowi niezwykle ważny punkt odniesienia dla społeczności międzynarodowej, kreując wartości i wzorce dla dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego - wspomniał wicepremier.

Czytaj także:

Pod Wawelem o dziedzictwie