Nie jesteście dla naszego kraju problemem

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

publikacja 27.11.2016 16:32

Mówił górnikom abp Wiktor Skworc. Na Mszy barbórkowej modlił się z nimi w kościele NSPJ w Jastrzębiu-Zdroju.

Nie jesteście dla naszego kraju problemem Barbórka w Jastrzębiu Joanna Juroszek /Foto Gość

- Wasza praca jest gwarantem energetycznej stabilizacji Polski i społecznego pokoju. Od was uczymy się solidarności i odpowiedzialności, zarówno za siebie nawzajem, jak i za zakłady pracy. Dla młodego pokolenia jesteście wzorem pracowitości i rzetelności oraz umiłowania rodziny i rodzinności. A w górniczym pozdrowieniu - "Szczęść, Boże!" - łączycie wysiłek pracy z Bogiem i Jego błogosławieństwem. Modlimy się za was i z wami! - wyjaśniał im na zakończenie homilii.

Śmiertelnie niebezpieczna

Wcześniej abp Skworc mówił o obecnym stanie górnictwa węgla kamiennego w Polsce oraz o przyszłości tego przemysłu. Wspomniał także ofiary wypadków górniczych, zwłaszcza tych katastrof, których okrągłe rocznice wspominamy w 2016 roku.

- Górnictwo to przede wszystkim ludzie, zintegrowane i przywiązane do tradycji środowisko, kultywujące chrześcijański etos pracy. Wszyscy, nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, nosimy w sercu pragnienie ładu gospodarczego i społecznego, stabilizacji i w miarę pewnej przyszłości. Oczekujemy więc zachowania miejsc pracy - nawet wtedy, jeśli trzeba będzie pogodzić się z "wygaszaniem" tych kopalń, w których eksploatacja stanie się niemożliwa czy wręcz śmiertelnie niebezpieczna - wyjaśniał.

Wcześniej, wspominając ofiary katastrof pod ziemią, metropolita katowicki mówił o 120. rocznicy katastrofy w kopalni "Kleofas" w Katowicach. W 1896 r., w nocy z 3 na 4 marca, pożar w szybie zaskoczył 140 górników. Po tej katastrofie wybudowano w Katowicach-Załężu kościół św. Józefa, patrona dobrej śmierci.

Przypomniał, że 16 grudnia mija 35. rocznica pacyfikacja kopalni "Wujek", podczas której zabito 9 górników. Wspomniał, że 21 listopada minęło 10 lat od tragedii na "Halembie", gdzie w wyniku wybuchu metanu śmierć poniosło 23 górników.

Mówił też o podobnej tragedii, która nastąpiła trzy lata później w kopalni "Wujek" - Ruch Śląsk. Zginęło wtedy 20 górników. Wymienił też wybuch w kopalni "Wesoła" w Mysłowicach, w wyniku którego dwa lata temu - 14 października 2014 r. - zginęło 5 górników.

Mówiąc o ofiarach wypadków pod ziemią, abp Skworc przypomniał inicjatywę sprzed trzech lat - utworzenia na Hałdzie Murckowskiej, w granicach Katowic, Szlaku Pamięci - Górniczej Kalwarii.

- W efekcie narastającego kryzysu w górnictwie realizację projektu zamrożono. Pozostaje wyrazić nadzieję, że inicjatywa wpisania w Drogę Krzyżową pamięci o wszystkich katastrofach górniczych i ich ofiarach zostanie kiedyś zrealizowana - wyjaśniał.

Radykalne porządki

Metropolita katowicki, odnosząc się do obecnego stanu górnictwa, podkreślił, że obowiązkiem Skarbu Państwa jest "radykalne uporządkowanie" tej branży.

- Pomimo trudności w jej restrukturyzacji, w przyszłość patrzymy z optymizmem! Mamy nadzieję, że na szczeblu krajowym węgiel pozostanie nadal podstawowym nośnikiem energii, bo jest to jedyne paliwo, którego mamy pod dostatkiem. To wyłącznie ono zapewnia naszej ojczyźnie niezależność energetyczną - mówił.

Abp Skworc pochwalił projekt łączenia górnictwa z energetyką oraz przemysłem chemicznym. Wspominał też o możliwości wypracowania kompromisu z wymogami, jakie stawia ustawa antysmogowa.

- Węgiel jest czarny i brudny, ale może być źródłem czystej energii, o ile będą jasno określone parametry tego surowca, przeznaczonego do ogrzewania naszych domów i mieszkań. A to można zrobić od zaraz! - mówił.

Metropolita odwołał się także do dialogu społecznego, podczas którego mówi się o przyszłości górnictwa. Przypomniał też, że obecnie "na płatności publicznoprawne górnictwa składają się 43 różnego rodzaju podatki i obciążenia".

- Uczciwość wymaga, aby opinia publiczna była poinformowana, jakie środki górnictwo przekazuje do budżetu państwa; ile wnosi poza tym dobrem, jakim w naszym kraju jest węgiel, źródło energii i gwarant energetycznego bezpieczeństwa państwa - mówił. Całość kazania: TUTAJ.

W niedzielę na Mszy barbórkowej górnicy spotkali się także w Rudzie Śl. Mszy w kościele św. Pawła Apostoła przewodniczył bp Marek Szkudło. Relacja: TUTAJ.