Bp Tomasik: nieprawdą jest, że Kościół domaga się więzienia dla kobiet

KAI

publikacja 02.10.2016 16:50

Tysiące wiernych uczestniczyło w diecezjalnej pielgrzymce rodziny różańcowej diecezji radomskiej, do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Mszy świętej polowej przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik, który mówił do zebranych, że "różaniec stał się potężnym orężem w rękach ludzi wiary i może pomóc w rozwiązywaniu różnych spraw rodzinnych, osobistych, a także politycznych". W modlitewnym spotkaniu uczestniczyło 4 tys. osób z 114 parafii.

Bp Tomasik: nieprawdą jest, że Kościół domaga się więzienia dla kobiet Bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Bp Tomasik wiele uwagi poświęcił wartości ludzkiego życia. Przypomniał, że w 33. dniu życia dziecka w łonie matki, pojawiają się zalążki mózgu, w 40. dniu są już ślady promieniowania mózgu, a w 21. dniu bije serce dziecka. "Czy to zależy od Kościoła, od Ewangelii, światopoglądu? Jak można mieć wątpliwości, czy to jest człowiek. Wszystko sprowadza się do pytania - To jest człowiek, czy nie? Kościół głosi zawsze niezmienne prawa. Nieprawdą jest, że Kościół domaga się więzienia dla kobiet. To nieprawda. Oświadczenie Episkopatu Polski z 16 kwietnia 2016 roku jest bardzo jasne. Chronimy wartości życia, ale nie chcemy żadnego więzienia dla kobiet. To byłoby coś strasznego. Popatrzmy jak jesteśmy manipulowani. Potrzebna jest wielka modlitwa w intencji ojczyzny, aby wzrastało dobro, szacunek dla życia każdego, także tego niedołężnego, niepełnosprawnego" - mówił duchowny.

Biskup podkreślił również znaczenie modlitwy różańcowej. - Kółka różańcowe w naszych parafiach służyły rozmodleniu parafii. To kółka różańcowe pierwsze organizowały modlitwę za zmarłego mieszkańca miejscowości. To kółka różańcowe podejmowały wielką modlitwę o powołania i misje. To osoby z tych kółek najczęściej pomagały duszpasterzom w rozwiązywaniu problemów parafii czy duszpasterskich - zaznaczył ordynariusz radomski.

Ks. Szymon Mucha, krajowy Moderator Żywego Różańca, kustosz sanktuarium podkreślił, że "diecezjalna rodzina różańcowa jest piękna, wspaniała i duża". - Ponad 50 tys. osób należy do stowarzyszenia Żywy Różaniec. Naszą ideą jest codzienna modlitwa różańcowa. Odmówiona jest jedna tajemnica różańcowa, ale wspólnie przez 20 osób. I to jest siła jedności, mimo, że każdy odmawia modlitwę osobno, ale wszyscy uczestniczą w jej owocach - powiedział ks. Szymon Mucha.

Przed Eucharystią konferencję wygłosił kanclerz kurii diecezjalnej ks. prał. Edward Poniewierski. Uczestnicy mogli też wysłuchać koncertu zespołu ludowego z ziemi opoczyńskiej. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem "Polsko - odmawiaj gorliwie Różaniec".