Pustelnicze "tak" na zawsze

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 02.10.2016 14:15

915 lat po śmierci pustelnika św. Brunona Kartuza pierwsze wieczyste śluby pustelnicze złożył kapłan diecezji łowickiej ks. Leszek Niewiadomski.

Kapłan diecezji łowickiej złożył wieczyste śluby pustelnicze Kapłan diecezji łowickiej złożył wieczyste śluby pustelnicze
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W zaproszeniu na uroczystość bp Andrzej F. Dziuba napisał: „Jako wierni Diecezji Łowickiej mamy tę łaskę, że jeden z naszych kapłanów, ksiądz Leszek Niewiadomski, odkrył w sobie powołanie do bycia pustelnikiem. Mieszka on w Eremie Maryi „Brama Nieba” w Chrustach koło Rawy Mazowieckiej. Kilka lat temu złożył czasowe śluby pustelnicze. Odsunął się od świata, wybrał drogę milczenia, oddał się modlitwie i pokucie. Praktykuje ewangeliczne rady czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Żyje według zaaprobowanej przez Kościół Reguły pustelniczej”.

W dokonanym uroczyście obrzędzie konsekracji, która odbyła się w sobotni wieczór 1 października w katedrze łowickiej, uczestniczyli: bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial, biskup senior Alojzy Orszulik, kapłani, siostry zakonne z różnych zgromadzeń, rodzina, przyjaciele, duchowe córki i synowie pustelnika i rzesza wiernych. Wszyscy, którzy przybyli na uroczystość, uczynili to nie po to, by zobaczyć wziąć udział w kościelnym „newsie”, (ojciec Leszek jest pierwszym w Polsce pustelnikiem diecezjalnym), ale by dziękować Bogu za dar jego powołania, którego owoców wielu obecnych doświadczyło w swoim życiu.

Uroczystej Eucharystii, podczas której ks. Leszek złożył śluby wieczyste, przewodniczył i słowo Boże wygłosił ordynariusz diecezji. Przed homilią pustelnik został publicznie zapytany, o co prosi Święty Kościół. Odpowiadając, wyznał: – Proszę o miłosierdzie Boże i łaskę złożenia profesji wieczystej w życiu pustelniczym. Pragnę zgodnie z regułą zatwierdzoną przez waszą świątobliwość (regułę zatwierdził bp Andrzej F. Dziuba) biskupa naszej diecezji służyć przez całe życie Bogu i Kościołowi, jako konsekrowany pustelnik diecezjalny – mówił ks. Leszek.  

W homilii bp Dziuba podkreślił, że dziś Kościół łowicki przeżywa radość z konsekracji pustelniczej, a więc drogi Kościoła, w Kościele i pod przewodem Kościoła. – Ta droga ubogaca w naszej diecezji indywidualne drogi konsekracyjne, bo radujemy się wdowami, dziewicami konsekrowanymi, a dziś chcemy się radować pustelnikiem konsekrowanym. Oto jak słyszeliśmy rozpoczyna się w ślubach wieczystych droga radykalnego odosobnienia od świata, droga samotności, droga modlitwy, postu, a może i droga cierpienia. Pustelnik ma być dla świata szczególnym znakiem, który przemawia nie słowami, ale przemawia drogą swojego powołania, swojego życia – mówił ordynariusz.

Złożenie ślubów wieczystych nastąpiło po homilii i było poprzedzone kolejnym dialogiem pasterza z pustelnikiem, po którym została odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych. Ksiądz Leszek modlił się nią, leżąc krzyżem. Po zakończonym obrzędzie pustelnik otrzymał drewniany krzyż.

Ksiądz Leszek Niewiadomski urodził się 16 marca 1970 r. w Rawie Mazowieckiej. Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1995 r. w Łowiczu z rąk bp. Alojzego Orszulika. Jest doktorem filozofii. Przez wiele lat jako kapłan cieszył się estymą wśród kleryków (był wykładowcą w WSD w Łowiczu) i księży, dla których był nie tylko kompetentnym znawcą antropologii współczesnej, ale także autorytetem, w którym za słowami idzie konkretne życie, własne postawy, własne wybory. Wieczysta profesja ks. Leszka, jak podkreślił biskup, jest pięknym darem dla diecezji w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia i w 1050. rocznicę chrztu Polski.

Więcej o uroczystości w 41. numerze papierowego wydania „Gościa Łowickiego”.