Rocznica ponurego dnia

Paulina Smoroń

publikacja 02.09.2016 20:30

2 września kombatanci Polskiego Państwa Podziemnego spotkali się w Krakowie, by uczcić trzy rocznice.

Rocznica ponurego dnia Od pokolenia kombatantów współcześni Polacy mogą uczyć się miłości do ojczyzny Paulina Smoroń /Foto Gość

Powodem spotkania na dziedzińcu krakowskiego Muzeum Armii Krajowej były bowiem 77. rocznica wybuchu II wojny światowej, rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę (17 września) oraz powstania Służby Zwycięstwu Polski (27 września).

Razem z zebranymi w intencji ofiar II wojny światowej modlił się kard. Stanisław Dziwisz. - Prowadzi nas dziś pamięć o tym, co spotkało naszą ojczyznę 77 lat temu, tego ponurego dnia - 1 września, i równie ponurego 17 września. Jak wielokrotnie w dziejach człowieka, tak i tym razem do głosu doszły nienawiść i przemoc - zauważył kard. Dziwisz.

Jak mówił, opór temu złu miała stawić Służba Zwycięstwu Polski, która powstała 27 września 1939 roku.

- Boże, przyjmij do swojego Królestwa wszystkich, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, walcząc o jej wolność i suwerenność na wielu polach bitew. Pomnij na wszystkie niewinne ofiary II wojny światowej i obdarz ich wszystkich życiem wiecznym, bo Ty za nich i za nas wszystkich oddałeś życie na krzyżu - prosił metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz modlił się również za współczesny świat, w którym zbyt często do głosu dochodzą nienawiść i terroryzm. Prosił Boga, aby w zamian, w ludzkich sercach zagościły pokój, braterstwo i solidarność.

W piątkowe popołudnie każdy był pod wrażeniem zasług polskich weteranów, które nie skończyły się wraz z II wojną światową, ale trwają do dziś. Uwagę zebranych zwrócił na to m.in. Jan Józef Kasprzyk z urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych. Podkreślał on ogromną wartość tamtego pokolenia Polaków, od którego dziś powinniśmy uczyć się miłości do ojczyzny.

- Brakuje współczesnym tej wielkiej miłości, która była udziałem tego pokolenia - zauważył. Przekonywał również, że młodzi nie wiedzą dziś, czym jest brak wolności.

- Im dłużej jesteście z nami, tym możemy czuć się bezpieczniejsi o to, że będziemy kształtowani przez najwspanialsze pokolenie Polaków, które wiedziało, co oznacza utrata wolności i potrafiło dać z siebie wszystko, by współobywatelom wolność przywrócić - zwrócił się do obecnych weteranów.

Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele władz miasta i województwa. Józef Gawron, wicewojewoda Małopolski, mówił, że pamięć o wydarzeniach II wojny światowej jest fundamentem naszej tożsamości narodowej.

- Wasza postawa musi budować postawę następnych pokoleń, ponieważ teraz jest trudny czas. Nie chcemy żeby powtórzył się ten moment próby, którego doświadczyło wasze pokolenie. Wiemy jednak, że wolność nie jest dana raz na zawsze, dlatego ciągle musimy o tę wolność walczyć. Ojczyzna was ciągle potrzebuje! - powiedział do kombatantów.

Podczas spotkania nie zabrakło również poruszających wspomnień kombatantów oraz wykładów historyków, którzy opowiadali o warunkach, jakie panowały m.in. pierwszego dnia wojny i które przyczyniły się do wybuchu walk.

Spotkanie kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego zorganizowało Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" wraz ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Małopolski.