Opowieści o robotnikach i przemysłowcach

prze

publikacja 07.02.2016 01:22

9 miejsc otrzymało tytuł: "Obiekt Zaprzyjaźniony festiwalu Industriada 2016".

Opowieści o robotnikach i przemysłowcach Wśród prawie 100 familoków na osiedlu kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce nie ma dwóch takich samych Przemysław Kucharczak /Foto Gość

To związane z dawnym przemysłem obiekty, których autentyczny charakter zachował się do dziś. W konkursie, ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego, zwyciężyły (w porządku alfabetycznym):

Browar Zamkowy Cieszyn,

Fabryka Porcelany w Katowicach-Bogucicach,

Hala dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie,

Stara Fabryka Drutu w Gliwicach,

Stary Młyn w Żarkach,

Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim,

Walcownia Cynku w Katowicach,

Wieże KWK "Polska" w Świętochłowicach,

Zabytkowe osiedle patronackie kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce.

Zwycięzcy konkursu przygotują specjalny program dla gości "Industriady", która odbędzie się 11 czerwca. Tegorocznym hasłem przewodnim są: "przemysłowe legendy". W "obiektach zaprzyjaźnionych" zostaną więc przedstawione o opowieści o czasach, gdy na Śląsku gwałtownie rozwijał się przemysł, oraz o ludziach, którzy w tym uprzemysłowieniu regionu uczestniczyli. Będzie tam mowa m.in. o życiu codziennym i losach robotników, pionierów przemysłu i właścicieli zakładów przemysłowych.

Trzy obiekty spośród zwycięzców konkursu wezmą udział w "Industriadzie" po raz pierwszy. To Browar Zamkowy w Cieszynie, Stara Fabryka Drutu w Gliwicach i Stary Młyn w Żarkach.

"Industriada" jest jednym z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe. W zeszłym roku wzięło w nim udział 80 tys. osób.