Pobiła dwa rekordy świata jednego dnia!

PAP

publikacja 03.12.2014 18:30

Mireia Belmonte zdobyła dwa złote medale pierwszego dnia pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w Dausze. Hiszpanka triumfowała na 200 m stylem motylkowym i 400 m zmiennym. W dodatku w obu wyścigach ustanowiła rekordy globu.

Pobiła dwa rekordy świata jednego dnia! Mireia Belmonte Morenobj / CC-SA 3.0

Na 200 m stylem motylkowym Blemonte osiągnęła czas 1.59,61 min. Dotychczasowy rekord świata był gorszy o 1,17 s. Pięć lat temu w Berlinie ustanowiła go Chinka Liu Zige.

Hiszpanka wielką formę potwierdziła zaledwie 20 minut później. Finałowy wyścig na 400 m stylem zmiennym ukończyła z wynikiem 4.19,86. Poprzedni najlepszy rezultat rok temu, także w stolicy Niemiec, ustanowiła Węgierka Katinka Hosszu i był on gorszy o 0,99 s. Hosszu w obu środowych wyścigach zajmowała drugie miejsce.

Z rekordu świata cieszyły się również Holenderki. W sztafecie 4x200 m kraulem osiągnęły rezultat 7.32,85, który od czteroletniego rekordu Chinek jest lepszy o 3,09 s. Zawodniczki z Państwa Środka zajęły drugie miejsce, a trzecie były Australijki.

W jedynym finale indywidualnych męskich zmagań reprezentant RPA Chad Le Clos, czasem 1.41,45, triumfował na 200 m kraulem. Kolejne miejsca zajęli Rosjanin Daniła Izotow - 1.41,67 i Amerykanin Ryan Lochte - 1.42,09.

W rywalizacji sztafet 4x100 m kraulem tytułu nie zdołali obronić Amerykanie, którzy zajęli dopiero trzecie miejsce. Triumfowali Francuzi przed Rosjanami.

Podczas wieczornej sesji zaprezentowało się dwóch Polaków. Radosław Kawęcki z siódmym rezultatem (50,54) awansował do czwartkowego finału na 100 m stylem grzbietowym. W jego ślady nie poszedł Paweł Korzeniowski, który miał 10. czas (50,40) w półfinale 100 m stylem motylkowym.

<PRE> Medaliści środowych finałów:

mężczyźni

200 m st. dowolnym 1. Chad Le Clos (RPA) 1.41,45 2. Daniła Izotow (Rosja) 1.41,67 3. Ryan Lochte (USA) 1.42,09

4x100 m st. dowolnym 1. Francja 3.03,78 2. Rosja 3.04,18 3. USA 3.05,58

kobiety

200 m st. motylkowym 1. Mireia Belmonte (Hiszpania) 1.59,61 - rekord świata 2. Katinka Hosszu (Węgry) 2.01,12 3. Franziska Hentke (Niemcy) 2.03,89

400 m st. zmiennym 1. Mireia Belmonte (Hiszpania) 4.19,86 - rekord świata 2. Katinka Hosszu (Węgry) 4.22,94 3. Hannah Miley (W.Brytania) 4.24,74

4x200 m st. dowolnym 1. Holandia 7.32,85 - rekord świata 2. Chiny 7.37,02 3. Australia 7.38,59