Tropikalne dzielenie się książkami

Marlena Rolnik

publikacja 26.08.2014 12:50

Silesia City Center wraz z Biblioteką Narodową rozpoczęły akcję "Zaczytani w Silesii". Aby wspomóc wiejskie biblioteki, można oddać lektury, romanse, kryminały i wiersze. W galerii stanęły też "bajkomaty".

Tropikalne dzielenie się książkami Plac Tropikalny w SCC czeka na czytelników Marlena Rolnik /Foto Gość

Na pl. Tropikalnym, tuż obok fontanny, rozstawione zostały kanapy i fotele. To strefa "Zaczytanych sof". Przez 2 tygodnie będzie można tam się wygodnie rozsiąść i wczytać w lektury przyniesione przez mieszkańców Śląska. W niedzielę 7 września książki te zostaną zebrane, skatalogowane i trafią do wiejskich bibliotek w województwie śląskim, które borykają się z brakami w księgozbiorze.

Organizatorzy namawiają do podzielenia się książkami, które zalegają w domu, ale też tymi, które sami chętnie byśmy wypożyczyli. Oddać można dosłownie wszystko - od horrorów po romansidła, przez albumy i komiksy. Osoba, która dzieli się swoimi książkami, otrzymuje śląski kubek do "tyju" lub kupon na lunch. W czasie trwania akcji w strefie "Zaczytanych sof" zorganizowane zostaną spotkania autorskie z pisarzami, m.in. z Ałbeną Grabowską, Dariuszem Rekoszą, Rafałem Ziemkiewiczem i Jarosławem Sokołą.

Tropikalne dzielenie się książkami   "Bajkomat" Marlena Rolnik /Foto Gość Akcji towarzyszą też "bajkomaty", czyli skrzynie do wrzucania bajek, baśni i kolorowanek. Wszystkie zebrane tam pozycje już we wrześniu trafią do śląskich i zagłębiowskich szpitali dziecięcych, w szczególności do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Ważne jest jednak to, żeby bajki zbierane dla małych pacjentów były nowe lub nieuszkodzone.

Dyrektor Silesia City Center Ewa Marcinek chce, aby akcja przykuła uwagę nie tylko osób prywatnych, ale także księgarń i wydawnictw. Projekt "Zaczytani w Silesii" został zrealizowany pod patronatem Bibliotek Narodowej i Śląskiej oraz Polskiej Izby Książki i Uniwersytetu Śląskiego.