Konsekracja ołtarza w zabytkowym kościele w Karchowicach
Bp Sławomir Oder namaszcza ołtarz olejem Krzyżma Świętego. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Konsekracja ołtarza w zabytkowym kościele w Karchowicach

Klaudia Cwołek

publikacja 10.06.2023 22:24

- Chrześcijaństwo nie jest pieśnią przeszłości - mówił bp Sławomir Oder podczas liturgii, w której trakcie konsekrował nowy ołtarz, pobłogosławi chrzcielnicę i zainaugurował ambonę, wręczając lekcjonarz ze słowem Bożym przedstawicielom parafii.

Wydarzenie było zwieńczeniem wielu prac przeprowadzonych w niewielkim kościółku, który - jak podkreślił w powitaniu proboszcz ks. Robert Czornik - jest jedną z najstarszych świątyń w diecezji gliwickiej i na Górnym Śląsku, wybudowaną na początku XV w. i będąca perłą architektury sakralnej województwa śląskiego.

Konsekracja ołtarza w zabytkowym kościele w Karchowicach

Okadzenie ołtarza. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Liturgii przewodniczył bp Oder, dla którego była to pierwsza konsekracja ołtarza po przyjęciu sakry biskupiej. - To wy jesteście prawdziwą świątynią, wasza obecność nadaje sens istnieniu budowli  materialnej - mówił w homilii, którą poświęcił znaczeniu ołtarza w życiu ludu Bożego, dziękując za zaangażowanie w budowanie Kościoła Chrystusowego.

Wyjaśniając odczytany fragment z Pierwszej Księgi Machabejskiej, zauważył, że wróg, chcąc pozbawić naród własnej tożsamości, uderza w jego historię, w jego wiarę. - Nie możemy nie być świadomi, że żyjemy w czasach, w których jesteśmy świadkami podejmowania prób realizacji podobnych do tych. Przykładem mogą być niedawne bezpodstawne i kłamliwe oskarżenia i pomówienia skierowane pod adresem św. Jana Pawła II. Jest on wielkim darem dla naszego narodu, ucieleśnia to, co w nim najpiękniejsze, najszlachetniejsze. W naszej postawie w obronie jego pamięci musimy być tego świadomi - mówił bp Oder, który był postulatorem jego procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Zaznaczył, że nie chodzi o to, by lękać się czegoś nowego, walczyć z kimkolwiek, ale żeby być świadomym wielkiego dobra i bogactwa naszej historii.

- Nie musimy się wstydzić tego, że jesteśmy chrześcijanami ani naszej wiary w Boga, choć coraz trudniej jest być świadkiem Chrystusa we współczesnym świecie. Mamy wiele do zaoferowania dla ubogacenia współczesnego świata i budowania wspólnej rzeczywistości europejskiej. Chrześcijaństwo nie jest pieśnią przeszłości. Wiara w Chrystusa pozostaje nie tylko fundamentem naszej europejskiej cywilizacji, ale ciągle żywym źródłem inspiracji dla budowania jej teraźniejszości i przyszłości. Dlatego to dzisiejsze wydarzenie, historyczny moment w życiu waszej wspólnoty nie oznacza jedynie przywrócenia oryginalnego piękna wnętrzu świątyni, zbudowanej ręką ludzką z kamienia - mówił. Wskazał, że to także okazja do tego, aby uświadomić sobie, do czego nas, dzisiejszych uczniów Chrystusa, przynagla gromadzenie się wokół Niego.

Homilia bp. Sławomira Odera:

Ciąg dalszy na str. 2.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.