Ministranci w fotelu biskupa, na tajemniczym tarasie i przed kamerą w piwnicy
Taras, na który prowadzą niepozorne, niskie drzwi chóru w kaplicy kurialnej to miejsce, po którym spacerowało niewielu diecezjan. Urszula Rogólska /Foto Gość

Ministranci w fotelu biskupa, na tajemniczym tarasie i przed kamerą w piwnicy

Urszula Rogólska

publikacja 16.01.2023 20:18

Pierwszy dzień ferii i od razu wyprawa, jakiej diecezja bielsko-żywiecka jeszcze nie widziała. Ministranci i lektorzy rozpoczęli dziś Liturgiczną Ekspedycję, przygotowaną dla nich przez duszpasterzy LSO ks. Przemysława Gawlasa i ks. Jakuba Kulińskiego. Pierwszego dnia odwiedzili niemal wszystkie zakamarki budynku Kurii Biskupiej.

Piątym miejscem, które odwiedzili, były biblioteka i archiwum. Tu ich przewodnikiem był Rafał Dudek. Opowiedział chłopakom o zbiorach, m.in. pokazał im także XVII-wieczny egzemplarz Biblii i szereg innych starodruków; pokazał, w jaki sposób są przechowywane poszczególne zabytki, ale i dokumenty, księgi parafialne.

Wycieczkę zwieńczył quiz wiedzy o diecezji - błędów było niewiele! A na finał - już wyczekiwana przez wygłodniałe żołądki - pizza!

To pierwszy etap diecezjalnej Liturgicznej Ekspedycji. Jutro chłopaki pojadą do Warszawy - najpierw do Centrum Nauki Kopernik, a nazajutrz, w drodze powrotnej - do centrum rozrywki i aquaparku Suntago. Ostatnim wydarzeniem będzie wycieczka do Krakowa, gdzie w piątek 20 stycznia odwiedzą Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne. Tu będzie czekał na nich ks. Bogusław Kastelik, ojciec duchowny uczących się w seminarium bielsko-żywieckich kleryków.

Ministranci w fotelu biskupa, na tajemniczym tarasie i przed kamerą w piwnicy

Studio nagraniowe Centrum Informacyjno-Medialnego było dla wielu chłopaków wielką atrakcją. Urszula Rogólska /Foto Gość

- To będzie taka część powołaniowa. Chłopaki będą na Mszy św., spotkają się z klerykami, ale też będzie trochę dotknięcia historii. Zobaczą podziemia Rynku i odrestaurowane Muzeum Rodziny Czartoryskich - dodaje ks. Kuliński.

Każdy z trzech wyjazdów był oddzielnym punktem programu ekspedycji. Część chłopców bierze udział we wszystkich, część w wybranych.

Ministranci w fotelu biskupa, na tajemniczym tarasie i przed kamerą w piwnicy

Ks. dr Marek Studenski opowiedział chłopakom o historii diecezji i swojej funkcji wikariusza generalnego. Urszula Rogólska /Foto Gość

- Wszystko zależy od tego, kto, jak zdążył się zapisać. A zapisy zakończyliśmy w listopadzie, po 6 dniach - uśmiecha się ks. Jakub. - Łącznie w tych trzech wydarzeniach będzie uczestniczyć 80 ministrantów i lektorów - w każdej grupie ok. 50 osób.

Jak podkreśla duszpasterz, przez taką propozycję spędzenia wolnego czasu, księża chcą jeszcze bardziej budować wspólnotę LSO. - Pokazujemy, że bycie ministrantem i lektorem to nie jest tylko służba przy ołtarzu i spotkania, kiedy przygotowuje się liturgię, ale to także czas spędzony razem poza kościołem - że my tworzymy wspólnotę osób, które mają te same wartości. Od ołtarza przenosimy je w miejsca, w których żyjemy na co dzień: do swoich grup rówieśniczych, do szkół, do innych grup.

Ministranci w fotelu biskupa, na tajemniczym tarasie i przed kamerą w piwnicy

Zwiedzając z ks. Piotrem Górą biskupie gabinety, chłopcy otrzymali też w prezencie diecezjalne publikacje. Urszula Rogólska /Foto Gość

Kolejne wydarzenia diecezjalnego duszpasterstwa LSO już niedługo - właśnie rozpoczynają się zapisy na kurs dla animatorów służby liturgicznej. Będzie się on odbywał w Pogórzu przez cztery weekendy - po dwa dla dwóch grup. Duszpasterze planują także weekendowe rekolekcje wielkopostne dla ministrantów i lektorów - także w Pogórzu.

Więcej o duszpasterstwie na jego stronie - TUTAJ oraz profilu facebookowym - TUTAJ.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.