Zysk przed bezpieczeństwem - priorytety Facebooka według byłej menedżerki
Jakub Szymczuk

Zysk przed bezpieczeństwem - priorytety Facebooka według byłej menedżerki

Brak komentarzy: 0

NYT/CBSNews/mad

GOSC.PL

publikacja 05.10.2021 18:10

Była menadżerka Facebooka Frances Haugen składa we wtorek 5 października w senacie USA zeznania obciążające giganta mediów społecznościowych. Jest w posiadaniu dowodów m.in. na to, że firma, wiedząc o szkodliwym wpływie swoich mediów na nastolatki, nie zrobiła nic, by mu przeciwdziałać.

Frances Haugen przed swoim odejściem w tajemnicy skopiowała tysiące stron wewnętrznych dokumentów firmy, które przekazała dziennikarzom Wall Street Journal. Na ich podstawie gazeta opublikowała cykl artykułów śledczych, z których można dowiedzieć się, jak Facebook za pomocą swoich algorytmów przyczyniał się do zwiększenia polaryzacji w internecie, eskalacji mowy nienawiści i podsycania przemocy podczas zamieszek na Kapitolu w styczniu br. Po serii tekstów na łamach WSJ sprawą zajął się Senat USA.

W niedzielę podczas wywiadu dla stacji CBS Frances Haugen ujawniła się jako sygnalistka i źródło przecieków do Wall Street Journal. - Widziałam, że w Facebooku powtarzały się sytuacje konfliktu interesów między tym, co było dobre dla społeczeństwa, a tym, co było dobre dla Facebooka. A Facebook za każdym razem wybierał optymalizację własnych interesów, takich jak zwiększanie zysków - powiedziała w telewizji CBS. Zaznaczyła, że odeszła z Facebooka na początku tego roku, gdyż była zirytowana polityką firmy.

Zobacz też: Powrót wielkiego brata

Dzisiejsze przesłuchanie dotyczy głównie Instagrama i jego wpływu na zdrowie psychiczne nastoletnich odbiorców. Według badań przeprowadzonych przez Facebooka i opublikowanych w wewnętrznej komunikacji firmy około jedna trzecia młodych użytkowniczek deklaruje pogorszenie obrazu własnego ciała wskutek korzystania z tej aplikacji. Zaburzenia odżywiania, depresje, niepokój, a nawet myśli samobójcze to w przypadku 13 procent użytkowników brytyjskich i 6 procent użytkowników amerykańskich skutek częstego kontaktu z wyidealizowanymi obrazkami publikowanymi przez fit influencerów na Instagramie. 

W publicznych wystąpieniach przedstawiciele firmy z Markiem Zuckerbergiem na czele podkreślali wyłącznie pozytywny wpływ korzystania z portali społecznościowych na zdrowie psychiczne użytkowników, bagatelizując pytania o ich potencjalną szkodliwość. Nie zgadzali się również na udostępnienie wyników swoich badań naukowcom i władzom.
Śledczy w podkomisji Kongresu mogą dziś również zadawać pytania choćby o grupy siejące nienawiść, których działalności w jego social mediach właściciel Facebooka był świadom. Już teraz wiadomo, że senatorowie domagają się, by Mark Zuckerberg złożył zeznania przed komisją i nie wezmą za dobrą monetę oświadczeń wydanych przez Facebooka, w których firma kwestionuje prawdziwość informacji ujawnionych przez Haugen.

Przebieg przesłuchania można śledzić na bieżąco na stronie New York Times.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.