Abp Skworc w Piekarach: Jak wygrać nasz czas?
Abp Wiktor Skworc wita reprezentantów męskiego świata w bazylice w Piekarach Śląskich 31 maja 2020 r. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Abp Skworc w Piekarach: Jak wygrać nasz czas?

Komentarzy: 5

ks. Tomasz Wojtal ks. Tomasz Wojtal

GOSC.PL

publikacja 31.05.2020 13:55

Metropolita katowicki w słowie społecznym podczas pielgrzymki świata męskiego do sanktuarium w Piekarach Śląskich nakreślił społeczny kontekst, który w tym roku zdeterminował także formułę pielgrzymki.

Pomóż nam wygrać, Lekarko, nasz czas – tymi słowami zwrócił się kilkakrotnie do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej abp Wiktor Skworc do pielgrzymów zgromadzonych w piekarskiej bazylice i łączących się poprzez środki masowego przekazu. – Wołanie to wybrzmiewa dzisiaj szczególnie mocno w środowiskach górniczych, w których dochodzi jeszcze do wielu zakażeń – podkreślił abp Skworc, zapewniając o solidarności z górnikami i ich rodzinami.

Słowo społeczne Metropolity katowickiego (31.05.2020) Radio eM

Hierarcha podziękował wszystkim, którzy w tym czasie, narażając swoje zdrowie i życie, pomagają chorym i potrzebującym. Podkreślił, że dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób i instytucji „jako społeczeństwo z konfrontacji z pandemią wychodzimy zwycięsko”.

Potrzeba miłości społecznej

Swoją refleksję zbudował na słowach św. Jana Pawła II wypowiedzianych na lotnisku Muchowiec w 1983 r. przed obrazem Matki Bożej Piekarskiej. Papież podkreślał, że „miłość społeczna otwarta jest ku wszystkim ludziom i ku wszystkim ludom”. Przypomniał wówczas o podstawowych kręgach miłości społecznej, jakimi są „człowiek, rodzina, ojczyzna”.

Zdaniem metropolity katowickiego właśnie te trzy rzeczywistości zostały poddane szczególnemu egzaminowi w czasie trwającej pandemii. W przemówieniu wspomniał osoby, którym stan epidemii szczególnie skomplikował codzienność i plany na przyszłość. Mówił o dzieciach i młodzieży, uczniach zdających w tym roku egzaminy, seniorach, mieszkańcach DPS-ów oraz narzeczonych. – Zewnętrzne ograniczenia przyjęte w duchu pokuty i wynagrodzenia mogą stać się szansą na pogłębienie naszej duchowości i mogą nadać nową jakość wzajemnym relacjom – podkreślił arcybiskup.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 3 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.