Jak dziś głosić Ewangelię niesłyszącym?
W konferencji wzięło udział 80 osób, w tym 30 diecezjalnych duszpasterzy osób niesłyszących Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Jak dziś głosić Ewangelię niesłyszącym?

Brak komentarzy: 0

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

GOSC.PL

publikacja 16.10.2018 09:20

W Tarnowie podczas ogólnopolskiej konferencji zastanawiali się nad tym specjaliści.

- Robimy szereg rzeczy, wyważając otwarte drzwi, powielając coś, co już jest gotowe. Zupełnie bez potrzeby. Tak jest chociażby z materiałami przygotowującymi do zawarcia sakramentu małżeństwa, które są, ale nie wszyscy o nich wiedzą, bo powstały i wykorzystywane są jedynie lokalnie, a wystarczyłoby się tylko tym podzielić na gruncie ogólnopolskim - uważa krajowy duszpasterz niesłyszących ks. Łukasz Pasuto z Katowic.

Jak dziś głosić Ewangelię niesłyszącym?

- Najważniejszym wnioskiem z tej konferencji i zadaniem, jakie przed nami stoi, to skoordynowanie naszych działań - mówi krajowy duszpasterz niesłyszących ks. Łukasz Pasuto z Katowic Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Najważniejszym wnioskiem z tej konferencji i zadaniem, jakie przed nami stoi, to skoordynowanie naszych działań, bo wbrew pozorom my w swoich diecezjach naprawdę sporo robimy dla osób głuchych, tyle że się tym nie dzielimy i nie korzystamy ze swoich doświadczeń - dodaje kapłan, wyliczając szereg takich inicjatyw, jak ogólnopolskie spotkania młodych niesłyszących, o których nie wszyscy wiedzą, kalendarz duszpasterstwa niesłyszących w formie ściennej, o którym wie tylko kilka ośrodków, czy organizowane jubileusze par małżeńskich niesłyszących.

- Chcielibyśmy wszystkie te działania teraz skoordynować, ale musimy mieć ze sobą kontakt - mówi krajowy duszpasterz niesłyszących, prosząc osoby zaangażowane w duszpasterstwo osób niesłyszących o udostępnienie mu podstawowych informacji odnośnie adresu mailowego czy telefonu.

Rozwiązaniem części tych problemów ma być także organizowana już od tej pory cyklicznie, raz do roku konferencja dla duszpasterzy osób głuchych. Wyznaczono już nawet datę kolejnego spotkania na 15 października 2019 roku w Porszewicach pod Łodzią.

- Chciałbym, żebyśmy wspólnie usiedli i podzielili się tym, co już zostało wypracowane. Być może pomysł z Gdańska zaowocuje w Tarnowie, a ten z Tarnowa w Katowicach, choć oczywiście nie oczekuję tego, że ustandaryzujemy działania tak, że wszędzie będzie jednakowo, bo to niemożliwe. Kościół tak nie funkcjonuje, ale chodzi o zachowanie jedności w różnorodności. Jedność między nami może być polem wymiany doświadczeń i inspirowania się nawzajem - dodaje ks. Łukasz Pasuto.

Podczas konferencji w Tarnowie zapowiedział także powołanie Rady Duszpasterstwa Niesłyszących, która byłaby organem opiniującym i doradczym. Powołane w jej skład zostały osoby świeckie oraz księża z wieloletnim doświadczeniem pracy z głuchymi i cieszące się wśród nich autorytetem, tj. Elżbieta Gurska, ks. Wiesław Kamiński, Maciej Kowalski, ks. Tomasz Filinowicz, Renata Maciejewska, ks. Bogusław Świech, Anna Michalska oraz Mariola Czadankiewicz-Klimek.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.