Bóg dał znak
Święcenia w katowickiej katedrze. Henryk Przondziono /Foto Gość

Bóg dał znak

Brak komentarzy: 0

Dobromiła Salik

GOSC.PL

publikacja 12.05.2018 11:34

Neoprezbiterzy 2018. Nowi kapłani - dla diecezji, dla Kościoła, dla każdego z nas. Jak odkrywali powołanie? Kim jest dla nich Jezus? Jakimi pragną być księżmi?

Ksiądz Konrad Hołyś
Ur. 19.02.1992 r. w Katowicach. Par. św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu. Hasło prymicyjne: "Mój dom będzie domem modlitwy" (Łk 19,46)

Ks. Konrad Hołyś

Ks. Konrad Hołyś
Ur. 19.02.1992 r. w Katowicach. Par. św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu. Hasło prymicyjne: "Mój dom będzie domem modlitwy" (Łk 19,46)

Cieszę się, że jako kapłan będę mógł nauczać

Kiedy myślę o tym, co doprowadziło mnie do rozeznania powołania i wyboru kapłaństwa poza atmosferą w domu rodzinnym i formacją w parafii jako ministrant i oazowicz, często przychodzi mi na myśl mój „sentyment” do uczenia. Od szkoły podstawowej podobała mi się rola nauczyciela. Ta fascynacja może nie była, czy nie jest, decydująca w moim wyborze, jednak bardzo się cieszę, że jako kapłan będę mógł nauczać, będę mógł mówić innym o Jezusie Chrystusie.

Ze względu jednak na moją historię i doświadczenia nie wybrałem jako hasła prymicyjnego fragmentu, który mówiłby o nauczaniu, lecz fragment z Ewangelii według św. Łukasza: „Mój dom będzie domem modlitwy” (Łk 19,46).

Jest to dla mnie takie memento. Po pierwsze – by pamiętać o relacji z Bogiem, o modlitwie, nie zaniedbywać jej. Bez modlitwy życie chrześcijańskie, a w szczególny sposób życie kapłańskie, nie ma sensu, nie ma fundamentu. Bez modlitwy, bez szczerej i prawdziwej relacji z Jezusem Chrystusem, nie można –  a przynajmniej ja nie znajduję – wystarczających powodów, aby na całe życie poświęcić się takiej służbie, jaką spełnia kapłan. Chyba bez modlitwy po prostu nie można być naprawdę szczęśliwym…

Po drugie – ten fragment jest zaczerpnięty z dość nietypowej sytuacji z życia Jezusa, to znaczy z oczyszczenia świątyni z kupców. Jest to sytuacja, w której Jezus w bardzo dobitny sposób przypomina Żydom, że świątynia nie należy do nich. Ja też chcę, aby te słowa przypominały mi, że otrzymałem dar, na który ani nie zasłużyłem, ani którego nie mogę uznać za moją własność. Chcę się też uczyć przez tę scenę pokory wobec mojej służby, wobec kapłaństwa, które otrzymałem.

oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.