Premier: Organizacje, które gloryfikują totalitaryzmy, powinny być zdelegalizowane

dodane 23.01.2018 14:50

PAP |

Organizacje, które gloryfikują niemiecki nazizm czy inne totalitaryzmy i posługują się ich symbolami, powinny zostać zdelegalizowane, a młodzi ludzie zaangażowani w te praktyki powinni zostać ukarani - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Organizacje, które gloryfikują totalitaryzmy, powinny być zdelegalizowane   Henryk Przondziono / Foto Gość Mateusz Morawiecki

Szef rządu został zapytany na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu m.in. o to, czy jego zdaniem organizacje takie jak stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" czy Obóz Narodowo-Radykalny powinny być zdelegalizowane i czy rząd PiS zrobił w ostatnich latach wystarczająco dużo, by faszyzm się nie rodził.

"Takie organizacje, jak ta, o której pan wspomniał, które się posługują symbolami i pojęciami, które gloryfikują (...) niemiecki nazizm czy inne totalitaryzmy powinny być zdelegalizowane" - odpowiedział Morawiecki. Podziękował jednocześnie dziennikarzom "za to, że tropią tego typu rzeczy".

"Te dwa totalitaryzmy, niemiecki nazizm i komunizm, to były największe tragedie XX wieku i jedne z największych tragedii w ogóle, w dziejach ludzkości, a młodzi ludzie (...), którzy tego typu symbole pokazują i posługują się nimi oczywiście wykazują się nie tylko ignorancją, ale powinni zostać ukarani, ponieważ w państwie polskim nie może być najmniejszej tolerancji dla symboli hitlerowskich, nazistowskich, faszystowskich czy komunistycznych" - podkreślił premier.

Jak mówił, posługiwanie się takimi symbolami jest nie tylko niezgodne z prawem, ale też jest "wbrew wszelkim naszym wartościom". "Uderza w człowieczeństwo, uderza w naszych bohaterów" - dodał Morawiecki. Wskazał w tym kontekście, że Polska "jako pierwszy stawiła opór hitlerowskim Niemcom" i poniosła w związku z tym "największą ofiarę".

"Nie ma tolerancji najmniejszej dla jakichkolwiek działań tego typu, one powinny być absolutnie wyeliminowane - czy to dotyczących symboli komunistycznych, zbrodniczego systemu komunistycznego, czy, tak jak w tym przypadku, okrutnego, zbrodniczego systemu, który wprowadziły hitlerowskie Niemcy" - oświadczył szef rządu.

Dopytywany, czy "rządy PiS-u zrobiły w ciągu ostatnich dwóch lat wszystko, by zwalczać w Polsce faszyzm" Morawiecki zapewnił, że "ze strony rządu nie ma najmniejszego przyzwolenia" na propagowanie podobnych ideologii. "Jeżeli jakiekolwiek informacje pojawią się w domenie publicznej, jestem jak najbardziej za tym, żeby nie tylko jak najszybciej zdelegalizować tego typu organizacje, ale również wymierzyć stosowne kary" - powiedział.

Nawiązując do ujawnionej w sobotę przez TVN24 działalności m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" podkreślił, że w tej sprawie organy państwa "zareagowały natychmiast". "Nie tolerujemy w najmniejszym stopniu takich zachowań, jakie miały miejsce. Chcemy jak najszybciej reagować we wszystkich tego typu sytuacjach" - dodał.

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

We wtorek poinformowano, że na polecenie prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Gliwicach ABW zatrzymała trzech mężczyzn, którzy w ub.r. w lesie pod Wodzisławiem Śląskim zorganizowali obchody 128. rocznicy urodzin Hitlera. Są podejrzani o publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju. Jeden ma też zarzut nielegalnego posiadania broni. Wśród zatrzymanych jest szef organizującego te "obchody" stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" Mateusz S. Dwaj pozostali to Adam B. i Tomasz R.

Rzeczniczka prasowa PK prok. Ewa Bialik informowała w poniedziałek, że na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, gliwicka prokuratura analizuje kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MATEUSZ MORAWIECKI, PAP, PREMIER, PROKURATURA, PRZESTĘPCZOŚĆ, RASIZM, RZĄD, ŚLEDZTWO

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 24.01.2018 12:32
Niezalogowany użytkownik Premier ujawnił, że Polska powinna być zdelelegalizowana ?
Plusów: 1 Gość 24.01.2018 00:03
Niezalogowany użytkownik Na tym forum- ludzie porównują dżumę (komunizm) do tyfusu (faszyzm) i na ogół piszą, że tyfus jest lepszy. Chore społeczeństwo polskie zupełnie zatraciło rozsądek. Przy kazji należy wiedzieć, że w Niemczech nie ma legalnego (kontrolowanego) faszyzmu.
Plusów: 0 mee... 23.01.2018 21:55
Niezalogowany użytkownik Rownie dobrze mozna by napisac, ze skandalem jest to, ze w Polsce znajduja sie jacys glupcy. Gdyby ten news ukryta kamera tvn uznac za prawde, to mozna by smialo napisac, ze agresja jednej strony prowadzi do agresji drugej strony...totalitaryzmu nie jest w stanie pokonac golabek pokoju gloszony przez rzadzacych, ktorzy nawoluje by zaniechac podzialow...ale gdy pojawia sie faszyzm - bolszewicy i golabki pokoju sie jednocza...a to daje duzo do myslenia
Plusów: 3 MK 23.01.2018 20:48
Niezalogowany użytkownik Gloryfikowanie Hitlera to oczywiście skandal, ale czy nasze władze z równą gorliwością zwalczają tych co gloryfikują komunizm? A to zagrożenie obecnie w Polsce jest znacznie poważniejsze.

wszystkie komentarze >