Bł. Marcelina Darowska

dodane 05.01.2018 08:30

Łukasz Tura

Kościół wspomina dzisiaj między innymi św. Szymona Słupnika. I byłem już nawet skłonny przywołać jego żywot ale...

Bł. Marcelina Darowska   brewiarz.pl Bł. Marcelina Darowska

Kościół wspomina dzisiaj między innymi św. Szymona Słupnika. I byłem już nawet skłonny przywołać jego żywot, szykując dla państwa tyleż arcysprytną, co oczywistą zagadkę : do jakiej wysokości św. Szymon wzniósł swoją pustelniczą platformę. W końcu 18 metrów to nie przelewki. Zanim jednak ułożyłem choć jedno zdanie mój wzrok padł na również dzisiaj wspominaną kobietę niezwykłą. Taką, która uznała, że jej powołaniem nie jest wznoszenie się do nieba na wzór świętego pustelnika. Jako swoje pole działania widziała raczej oko cyklonu. Bo każdy, kto spędził w klasie więcej niż godzinę wie, że dzieci i młodzież to prawdziwy żywioł. Zanim jednak została błogosławioną wychowawczynią wcześniej z woli rodziców została żoną, a następnie matką. O tym, że nie takie życie jest jej pisane przekonała się dość wcześnie – ledwie po 3 latach w wyniku choroby straciła męża i syna. Próbując dojśc do siebie po tych doświadczeniach udała się za granicę. I wtedy w Rzymie na jej drodze stanął ktoś wyjątkowy - o. Hieronim Kajsiewicz. A wraz z nim idea stworzenia zgromadzenia o charakterze wychowawczym. Choć dzisiejsza patronka musiała wracać do kraju, na rodzinne Podole, to jednak ta myśl już jej nie opuściła. Dlatego w 1863 roku została przełożoną nowej wspólnoty założonej przez Józefę Karską - Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny popularnie nazywanego niepokalankami. Jej osobiste doświadczenia stały się podstawą charyzmatu tego zgromadzenia, charyzmatu, który daje się streścić w czterech punktach.  Po pierwsze i najbardziej oczywiste : „Bóg wszystkim - przez wszystko do Boga". Po drugie nieco : "Bóg nas stworzył Polakami". W rzeczywistości zaborów ta myśl by chronić polskość i pielęgnować ojczysty język i zwyczaje okazała się bezcenna. Po trzecie : "Wierność obowiązkom stanu, miejsca swego". A mówiąc prościej – miejscem naszego uświęcenia jest to miejsce, w którym żyjemy. I po czwarte, ostatnie lecz nie najmniej ważne, "Nauczyć dzieci myśleć”. Czyli sprawić by w świat wychodziły kobiety rozumne, zdolne do wydawania sądów, do wartościowania, do świadomego kształtowania swojej życiowej drogi. Mowa o kobietach bo jednak w XIX wieku to one w procesie edukacji były bardziej poszkodowane. Zresztą zgromadzenie dzisiejszej patronki było na tym odcinku niezwykle rewolucyjne nie tylko dlatego, że zajmowało się wychowywaniem dziewcząt, ale także dlatego, że uczyło wszystkiego, łącznie z katechezą. Czy wiecie państwo kto jest dzisiaj wspominany i gdzie znajduje się obecnie generalny dom niepokalanek? Wspominamy dzisiaj błogosławioną Marcelinę z Kotowiczów Darowską, która w 1907 roku utworzyła w Szymanowie zakład naukowo-wychowawczy dla dziewcząt, który do dzisiaj jest domem generalnym zgromadzenia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 20 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Piotr Olszewski 20.01.2014 11:56
Niezalogowany użytkownik Tak, należy odrózniać filozofię (jako naukę) od filozofowania (filozofowaniu może oddawać się każdy), światopoglądu a tym bardziej od PROPAGANDY.
Zgadzam się z Panem, tyle że to o czym Pan pisze: "a obecnie to, co nazywa się filozofią zajmuje się mąceniem w ludzkich umysłach", jednak nazwałbym ideologiami a nie filozofią.
Plusów: 0 Piotr Olszewski 20.01.2014 11:43
Niezalogowany użytkownik Fajnie, że nie tylko ja na tym forum cytuję Pana prof. Wolniewicza.
Studiowanie filozofii napewno porządkuje spojrzenie na świat, pozwala m.in. dociekać "co i jak dane". Ja, choć jestem inżynierem, nie uważam, żeby studiowanie filozofii było stratą czasu i żałuję że mnie jej nie uczono.
Plusów: 0 Brona 06.01.2014 18:29
Niezalogowany użytkownik Gratulacje przyjmuję.
I podtrzymuję opinię, że PO robi wszystko, żeby jak najdłużej rządzić głupim narodem. Bo jak inczej zrozumieć tak idiotyczne decyzje w stosunku do uczelni wyższych?
Dlatego komentarz @mądrego inaczej jest po prostu głupi, bo popełniła go osoba niewykształcona.
Plusów: 0 Maluczki 02.01.2014 09:33
Niezalogowany użytkownik Nie rozumiem dlaczego GN musi publikować każdy tajniacki kubeł plwocin?

wszystkie komentarze >